Možno trápi aj vás a ani o tom netušíte. Syndróm suchého oka postihuje v dnešnej dobe stále väčší počet ľudí. Viete, podľa čoho odhaliť toto očné ochorenie?

Syndróm suchého oka patrí v súčasnosti k rozšíreným ochoreniam, oftalmológovia sa s ním stretávajú vo svojich ambulanciách takmer každý deň. Ide o narušenú produkciu, respektíve zlú kvalitu slzného filmu oka. Zjednodušene povedané, tvorba sĺz, ktoré sú prirodzenou ochranou oka, je z nejakého dôvodu znížená. Slzy so svojimi antibakteriálnymi schopnosťami prirodzene zvlhčujú povrch oka a zabezpečujú prísun výživy a kyslíka pre očnú rohovku.

Slzný film je tvorený niekoľkými vrstvami, porušenie ktorejkoľvek z nich vedie k trhlinkám, ťažkostiam a k zhoršenému videniu. V krajnom prípade môže spôsobiť až slepotu. Dnes je toto ochorenie často zaraďované medzi civilizačné ochorenia bez rozdielu veku, súvisí to najmä so spôsobom života, ľudia totiž väčšiu časť dňa presedia za počítačom a televízorom, čo je podľa odborníkov jeden z dôvodov vzniku syndrómu suchého oka.

Aké sú príznaky syndrómu suchého oka?

Syndróm suchého oka si ľudia často mýlia s alergiou, príznaky sú totiž podobné. Typickým prejavom ochorenia je škrabanie, svrbenie a pálenie oka. Bežne sa tiež vyskytuje pocit suchosti a „prilepených“ mihalníc na oku, pacienti sa tiež sťažujú na pocit cudzieho telieska alebo piesku v očiach. Ak je poškodená najhlbšia vrstva slzného filmu, v oku sa paradoxne vytvára výrazné slzenie – tzv. „suché mokré oko“. Typické je aj rozmazané videnie, únava očí, pocit tlaku či zvýšená potreba žmurkania.

Výnimočná nie je ani precitlivenosť na denné svetlo a svetelné zdroje z umelého osvetlenia. Mnohé z uvedených príznakov sa vyskytujú aj pri alergiách, ktoré okrem toho sprevádza začervenanie a opuch očného okolia. Odhalenie ochorenia nemusí byť jednoduché, ak si nie ste istí, či vás trápi alergia alebo syndróm suchého oka, mali by ste navštíviť očného špecialistu. Viaceré kliniky ponúkajú vstupnú konzultáciu bezplatne, takou je napríklad očná klinika Veselý v Bratislave a ktorej očné ambulancie nájdete aj v Košiciach, Poprade či Starej Ľubovni.

Príčin vzniku ochorenia býva viac

Príčin vzniku syndrómu suchého oka je veľa. Objavuje sa napríklad u žien v prechode, ale aj u starších ľudí, keďže u nich je prirodzená produkcia sĺz postupne znížená. Veľmi častým dôvodom ochorenia je tiež dlhodobá práca s počítačom, prípadne pozeranie televízie, keď podvedome prestaneme pravidelne žmurkať. Ďalšou príčinou môže byť práca v nadmerne klimatizovaných priestoroch, ale aj dlhé čítanie alebo šoférovanie.

Za syndrómom suchého oka sa môže ukrývať okrem toho i úraz oka, dlhodobý pobyt v znečistenom prostredí, prípadne choroby ako cukrovka, lupus a užívanie niektorých liekov (napríklad antidepresíva alebo antikoncepcia). Spomenuté situácie nemusia byť nutne ešte primárnou príčinou ochorenia, môžu sa však podieľať na zhoršení stavu. Odborníci preto pacientom odporúčajú vyhýbať sa klimatizovaným, prašným či zafajčeným priestorom a pokiaľ sa dá, obmedziť čas strávený za počítačom a pred televízorom.

Aké sú možnosti liečby?

Liečbu odborník stanovuje podľa štádia a závažnosti ochorenia, ako aj podľa príčin jeho vzniku. Veľmi dôležitá je preto včasná diagnostika a odhalenie pravej príčiny vzniku syndrómu suchého oka. Ak vás nepríjemné a bolestivé prejavy trápia dlhodobo, určite by ste návštevu očného špecialistu nemali odkladať. Lekár okrem vykonania vyšetrenia bude zisťovať, či máte s videním ťažkosti ráno alebo skôr večer, prípadne počas celého dňa. Taktiež ho bude zaujímať, aké lieky užívate a na aké ochorenie sa prípadne liečite.

Úľavu od prejavov poskytuje aplikácia tzv. umelých sĺz, čiže kvapiek, ktoré zabezpečujú dostatočnú vlhkosť oka. Pozor si dajte na kvapky, ktoré sú určené na začervenanie očí, tie totiž oko vysušia ešte viac.

Potrebné je odstrániť príčinu

Pre vyliečenie ochorenia je však potrebná aj zmena životného štýlu, taktiež by ste sa mali pokúsiť odstrániť hlavnú príčinu ochorenia. Ak ho napríklad spôsobujú lieky, mali by ste ich nahradiť inými, ak za syndrómom stojí klimatizácia, mali by ste ju prestať používať. V istých prípadoch je najlepším riešením podstúpenie chirurgického zákroku.

Počas bezbolestnej a rýchlej operácie očný chirurg uzatvorí odvodné kanáliky, aby nedochádzalo k odtoku sĺz z oka, čím sa zabezpečí na jeho povrchu dostatočne vlhké prostredie.

Ako sa chrániť pred vznikom ochorenia?

Vznik syndrómu suchého oka môžete vo veľkej miere ovplyvniť aj sami. Odborníci odporúčajú vyhýbať sa znečisteným či klimatizovaným miestam, respektíve priestorom so suchým vzduchom. Nezabúdajte taktiež na dostatočný príjem vitamínu A a omega-3 mastných kyselín, ako aj na pravidelný pitný režim. Kofeín i alkohol by ste si mali odpustiť, keďže tie organizmus odvodňujú.

Veľmi dôležité je aj vaše zamestnanie, ak vám to pracovné povinnosti dovolia, skúste sa práci za počítačom či tabletom vyhýbať. Ak to nie je možné, určite obmedzte ich používanie aspoň v rámci voľného času.