Prečo ihneď začať s trekingom – 10 pádnych dôvodov
Prečo ihneď začať s trekingom – 10 pádnych dôvodov

Zaviazať si turistické topánky, zobrať batoh a vykročiť do sveta trekingu môže byť rozhodnutím so širokým rozsahom pozitívnych vplyvov na fyzické i psychické zdravie. Nielenže budete objavovať krásy prírody, ale tiež podporíte vašu celkovú pohodu. Prečo je dobré začať s trekingom čo najskôr?

Na treking sa pripravte

Čo je kľúčové pre zdolávania hôr? No predsa turistická obuv. Jedine turistické topánky vám zaručia, že aj po prejdení desiatok kilometrov nepocítite únavu nôh. Jedine pánska a dámska turistická obuv je maximálne pohodlná, odpružená a jej podošva bráni šmyknutiu. Okrem topánok si zaobstarajte primerane veľký turistický batoh a funkčné oblečenie, ktoré umožňuje cirkuláciu vzduchu a telo zahreje v prípade chladného počasia.

Aké pozitíva vám treking prinesie do života

Je jedno, či budú vaše kroky viesť cez lesné cestičky pre turistov, alebo si trúfnete na vysokohorský výstup. Vždy urobíte veľa pre svoje zdravie, kondíciu a psychickú pohodu. Najviac pádne dôvody, prečo sa trekingu venovať, sú nasledujúce:

1. Fyzická kondícia a sila

Treking je vynikajúcim spôsobom, ako udržiavať fyzickú kondíciu. Chôdza v rôznych terénoch zapája všetky svalové skupiny, čím poskytuje celkový tréning pre telo. Posilnenie svalov nielen zlepšuje svalový tonus, ale aj zvyšuje výdrž.

2. Podpora kardiovaskulárneho systému

Pravidelný treking je vynikajúcim kardiovaskulárnym cvičením. Pohyb na čerstvom vzduchu podporuje zdravý krvný obeh a znižuje riziko srdcových ochorení.

3. Redukcia stresu

Príroda má liečivý vplyv na psychiku. Treking vás zresetuje od každodenných stresov a prinesie pokoj a harmóniu. Fyzická aktivita uvoľňuje endorfíny, hormóny šťastia, čo zlepšuje náladu.

4. Objavovanie nových miest

Treking je príležitosťou objaviť nové a fascinujúce miesta. Nech už vás cesty zavedú hlboko do lesa, na vrcholky hôr alebo na brehy jazera, budete mať možnosť obdivovať rozmanitosť prírody.

5. Posilnenie vzťahov

Treking môže byť skvelým spôsobom, ako stráviť čas s priateľmi, rodinou alebo novými ľuďmi. Zdieľanie zážitkov a zdolávanie spoločných výziev posilňuje vzájomné väzby.

6. Vyššia sebadôvera a odhodlanie

Prechádzka po neznámom území a zdolávanie terénnych výziev vám dáva pocit sebadôvery a odhodlania. Každý krok vás priblíži k dosiahnutiu cieľa a posunie vás mimo komfortnej zóny.

7. Nové zážitky

Tí, ktorí vstúpia do sveta trekingu, sa môžu tešiť na zážitky, ktoré sa nedajú kúpiť. Od východu slnka na vrchole hory po sledovanie divokej zveri – treking ponúka jedinečné momenty.

8. Rozvoj orientačných schopností

Navigácia v neznámom teréne a sledovanie značiek rozvíja orientačné zručnosti. Používanie mapy a kompasu môže byť vskutku vzrušujúcim dobrodružstvom.

9. Nabúranie stereotypu

Treking vás vytiahne z každodenného stereotypu. Prechádzka cez divokú prírodu prináša nečakané výzvy a učí vás prispôsobovať sa meniacim sa podmienkam.

10. Podpora pohybového aparátu

Chôdza a turistika sú lekármi odporúčané športy, ktoré posilňujú kosti a šetria kĺby. Pravidelný pohyb prospieva pohybovému aparátu.

Gabriela Kudláčová – senior copywriter