5 tipov, ktoré zaručia bezpečnú jazdu na štvorkolke

Priaznivci off road jazdy nedajú na štvorkolky dopustiť.  V médiách sú tieto stroje vykresľované ako besniace vozidlá, ktoré škodia prírode a sú príčinou nehôd. Takúto nálepku majú štvorkolky neprávom. Ide o vcelku bezpečné vozidlá a riziko nehody závisí hlavne od jazdca. Ako sa vyhnúť nepríjemnostiam a rizikám počas jazdy?

1. Spoznajte svoju štvorkolku

Pomaly ďalej zájdete, takže štvorkolku, ktorú ste si kúpili, najskôr poriadne spoznajte. Až keď si budete istí, ako reaguje pri štarte, zrýchlení a v zákrute, skúšajte adrenalínovejšie kúsky. Preteky a štvorkolky k sebe patria, ale k súťaženiu sa prepracujte až po nejakom čase. Po získaní skúseností a istoty, pokojne jazdite cez bahno, skaly i rieky.

2. Vyberte správnu štvorkolku

Nie každá štvorkolka je určená na preteky. Ak sa chcete na štvorkolke hlavne zabávať a relaxovať počas voľného času, kúpte štvorkolku označenú ako športová. S rôznym terénom a skokmi či driftovaním si dobre poradia aj side by side štvorkolky can am. Hľadáte pomocníka do záhrady? Zamerajte sa na úžitkové ATV a nákladné UTV. Sú síce prispôsobené hlavne na prácu, ale zopár trikov dokážete spraviť aj s týmito strojmi. Všetko závisí od toho, aké doplnky si k štvorkolke kúpite alebo ako si štvorkolku nakonfigurujete na tomto odkaze https://www.brp-world.com/sk/sk/nakupne-nastroje/customise-your-own-off-road.html.

3. Dokúpte ochranné doplnky

K bezpečnej jazde patrí oblečenie a doplnky, ktoré ochránia kompletne celé telo. Základom pre každú športovú jazdu je ochranná prilba. Na štvorkolky sú určené otváracia a enduro prilby. Ak máte helmu bez štítu, nezabudnite na okuliare. V moto kombinéze sa budete na štvorkolke cítiť istejšie, pohodlnejšie a pri prípadnom páde máte chránenú pokožku. Pred kamienkami a bahnom chráňte aj ruky pomocou rukavíc a chodidlá moto topánkami.

4. Dokúpte doplnky na štvorkolku

Upraviť odporúčame aj štvorkolku. V základnej výbave nenájdete také vychytávky ako ochrannú klietku alebo LED rampu. Klietka si budete chváliť pri prejazde hustým lesom a rampu počas jazdy v noci. Ochranné štíty v prednej časti chránia jazdca. Domontovať do štvorkolky sa dajú aj kryty na podvozok, s ktorým sa lepšie prekonáva bahno.

5. Buďte na všetko pripravení

Pred jazdou sa zoznámte s trasou. Overte si prejazdnosť a na škodu nie je si overiť počasie. Venujte zopár minút kontrole štvorkolky. Dôležitá je kontrola bŕzd, spojov, pevnosti káblov, motorového oleja a paliva. Na záver skontrolujte tlak v pneumatikách a funkčnosť všetkých svetiel.