Na čo sa pripraviť počas dovolenky na jachte

Chystáte sa na plavbu na jachte a máte obavy? Niekto sa obáva nudy, iný morskej choroby a niektorí ľudia majú problém byť dlhšie v malom priestore so skupinou ľudí. Všetky tieto obavy nie sú na mieste. Na lodi zažijete dobrodružstvá a pocity, ktoré by ste nemali možnosť na súši prežiť.

Na lodi sa dá venovať množstvu aktivít

Nudiť sa na lodi iste nebudete. V prvom rade vás ohúria pocity, ktoré počas plavby budete mať. Modrá hladina a nekonečný priestor okolo jachty berú dych pri každom pohľade. Pristihnete sa pri tom, že niekoľko hodín dokážete len tak pozerať na vlny s drinkom v ruke. Partie mladých ľudí si na lodi robia nekonečné večierky plné hudby, dobrého jedla a nápojov.

Zabaviť na lodi sa dá i inými spôsobmi. Napríklad lode na predaj a prenájom typu katamarán sú tak veľké, že je možné k lodi pripevniť vodný skúter. Po zakotvení lode vďaka skútru prebádate skryté zátoky a ostrovné jaskyne. Podobné dobrodružstvo viete zažiť aj vďaka pripevnenému motorovému člnu. K motorovému člnu dokážete upevniť vodné lyže.

Kto chce počas plavby len oddychovať, ten si tiež príde na svoje. Opaľovanie na palube, čítanie kníh, hranie kariet. Možností je toľko, že všetko za jednu plavbu ani nestihnete. Úžasným zážitkom je, keď jachtu sami kormidlujete. Urobte si kurz vodca malého plavidla na rieky alebo kapitánsky kurz na more a staňte sa kapitánom lode.

Morskú chorobu dokážete prekonať

Začiatok plavby býva pre mnohých náročný. Telo sa musí vyrovnať s pohupovaním na vlnách. Kinetózou trpí približne pätina ľudí. Ide o problémy spojené s neschopnosťou koordinácie tela s mozgom. Prvé hodiny na lodi si pomôžte s liekmi proti kinetóze. Zdržujte sa čo najviac na čerstvom vzduchu a pozorujte horizont. Spite v kajute, ktorá je na korbe lode. Pre ľudí trpiacich kinetózou je najvhodnejšie plavidlo katamarán. Na katamaráne sú otrasy minimálne a vlny takmer necítite. Jachty na predaj a prenájom sú síce lacnejšie, ale neposkytnú vám toľko komfortu ako plavba na katamaráne.

Partiu na dovolenku si dôkladne vyberte

Náklady na dovolenku na jachte sa dajú značne znížiť vďaka väčšiemu počtu ľudí na palube. Neurobte však chybu, že prizvete na dovolenku kohokoľvek s vidinou nižšej ceny dovolenky. Na palube strávite väčšiu časť dňa. Drobné nezhody dokážu chvíle plavby riadne znechutiť. No aj dobrí priatelia si môžu začať liezť na nervy. Po zakotvení naplánujte oddelený program, aby ste si od seba na chvíľu oddýchli.