Podľa čoho vyberať športový ruksak na bicykel?

Cyklistický ruksak sa vám zíde počas dlhších cyklistických výletov alebo v prípade, že sa na bicykloch do prírody vyberiete celá rodina. Na niektorých bicykloch sú síce nosiče alebo košíky, do ktorých je možné uložiť potrebné veci, ale v ruksaku máte všetko po ruke a bez rizika straty nákladu. Navyše sú cyklistické ruksaky tak umne ušité, že ani nebudete vedieť o ich prítomnosti. Podľa akých vlastností vyberať športový ruksak na bicykel?

Cyklistické trasy sa rozrastajú

Na Slovensku i v Čechách nie je núdza o cyklistické trasy, ktoré sa každým rokom rozrastajú. Čoraz častejšie je vidieť na automobiloch nosiče bicyklov a v aute kompletne celú rodinu vrátane malých detí. Zároveň postupne cyklisti objavujú doplnky k bicyklom, bez ktorých si už nedokážu rodinné výlety predstaviť. Ide hlavne o detský cyklovozík za bicykel. Zostáva ešte dokúpiť športové ruksaky a môžete si užívať celodenný cyklistický výlet. Ako vybrať praktický ruksak na bicykel?

Cyklistický ruksak nie je bežný športový ruksak

Pozor na to, aby ste si na bicykle nekúpili klasické športové ruksaky určené skôr do mesta na prechádzky. Cyklistický ruksak má špeciálne ušitú zadnú časť, ktorá dokonale kopíruje zahnutie chrbta pri bicyklovaní. Vďaka ergonomickému systému a dobrému odvodu potu nebudete ruksak na chrbte cítiť. Okrem toho sa v tomto ruksaku nachádza miesto na hydrovak, aby ste nemuseli často z bicykla zosadať, keď pocítite smäd.

Veľký objem, ale nízka váha

Obozretní buďte pri výbere materiálu, z ktorého je cyklistický ruksak ušitý. Musí byť pevný, ale zároveň odľahčený. Samozrejmosťou je jeho odolnosť voči vlhkosti. Ak si kúpite ruksak na bicykel s veľkým objemom, dbajte na to, aby disponoval sieťovým systémom popruhov na bedrách. Týmto spôsobom je zabezpečené rovnomerné rozloženie váhy nákladu. Najmenšie cyklistické ruksaky majú objem do 10 l a najväčšie okolo 20 l. Väčšie sú určené na celodenné cyklistické výlety s prespaním v prírode – dajú sa k nim pripevniť spacáky a iné vybavenie.

Čo sa vám počas cyklistiky bude hodiť

V úvode sme spomínali hydrovak. Súčasťou niektorých cyklistických ruksakov je hydrovak a niektoré majú len vrecko, do ktorého sa dá vak uložiť. Na fixáciu hadičky hydrovaku slúžia špeciálne otvory na ramennom popruhu. Materiál cyklistického ruksaku je síce vodeodolný, ale radšej si dokúpte k ruksaku pláštenku. Čím viac háčikov a pútok ruksak má, tým lepšie. Môžete do nich pripevniť rôzne športové pomôcky a drobnosti. V prípade, že predpokladáte bicyklovanie po zotmení, kúpte si ruksak s reflexnými prvkami.