Yucca bola mexickými domorodcami považovaná za všeliek
Yucca bola mexickými domorodcami považovaná za všeliek

Určite Yuccu poznáte. Vzhľadom pripomína palmu, ale nemá s ňou nič spoločné. Rod zahrnuje celkom 40 druhov týchto vytrvalých rastlín rozšírených predovšetkým v Mexiku, v USA a v severnej časti Strednej Ameriky. Domorodci ju nazývali všeliekom a kmene, ktoré ju užívali, sa podľa rôznych zdrojov dožívali vyššieho veku. Silu rastliny sa snaží dokázať aj moderná veda. Čo by ste o užívaní tejto rastliny mali vedieť?

Yucca svoju silu ukrýva v podzemku

Ten obsahuje dva druhy saponínov, taktiež antioxidanty, enzýmy a chlorofyl. Práve na obsahu saponínov, tých rozpustných a nerozpustných vo vode, sa zakladajú liečivé účinky rastliny. 60 % tvoria stearanové saponíny, ktoré pomáhajú čistiť žalúdok aj črevá a zbavujú telo škodlivého LDL cholesterolu.

40 % saponínov tvoria terenové saponíny. Tie sa vstrebávajú do krvi a v tej potom putujú po celom organizme. Pripisuje sa im schopnosť zbavovať telo patogénov, vírusov, baktérií, plesní, tiež cholesterolu, kyseliny mliečnej a ďalších nežiadúcich prvkov v tele. Dokonca odstraňujú usadeniny v ľadvinách či v žlčníku.

Pre tieto vlastnosti, ktoré veda neustále skúma, je yucca pokladaná za očistnú a detoxikačnú rastlinu. Zoznam pozitívnych účinkov je veľmi pestrý.

Kedy sa má užívať yucca?

Yucca má predovšetkým vplyv na detoxikáciu organizmu. Má schopnosť pomáhať pri zápche. Cháni však tráviaci trakt obecne. Zabraňuje uchyteniu patogénov na stenách čriev. Užívanie je optimálne v podobe vhodného výživového doplnku. Kúpite ho v online lekárni Pilulka.sk pod názvom Yucca a vyrába ho česká spoločnosť Naturvita. Doplnok stravy obsahuje okrem výťažku z rastliny yucca taktiež inulín, teda rozpustnú vlákninu. Inulín násobí účinnosť prípravku.

Lepšie trávenie, kvalitnejšia črevná mikroflóra, efektnejšie vstrebávanie živín, posilnenie imunity – to všetko sú pozitívne účinky, ktoré yucca ponúka. Vrátanie stabilizácie hladiny glukózy v krvi či trebárs odstránenia kožných problémov, ako sú akné a ekzémy.