Vedeli ste o tom, že kuna je mäsožravý srstnatý člen čeľade lasicovitých? Telo kuny sa vyznačuje mäkkou a hustou srsťou, ktorej farba sa mení od bledožltej až po tmavohnedú, pričom na labkách môže byť farba až do čierna. Svetlejšie sfarbené kuny majú tendenciu mať sivohnedé chvosty, zatiaľ čo tmavšie typy kún majú tmavohnedú farbu chvosta. Uši má kuna vzpriamené a zaoblené, vďaka čomu sú veľmi podobné mačkám. Samce sú podstatne väčšie ako samice, čo je ďalší z ich poznávacích znakov. Chvost predstavuje takmer tretinu celkovej dĺžky kuny. Výhodou je, že veľké chlpaté labky umožňujú kune ľahké pohybovanie sa pokojne aj po hlbokom snehu.
Ako sa kuny zvyčajne správajú?
Väčšina druhov kún je osamelá a bráni si svoje územie, keďže patria medzi teritoriálne živočíchy. Táto veľkosť územia závisí od druhu a konkurencie, čo sa týka potravy. V lete sú oveľa aktívnejšie ako v zime, avšak v niektorých oblastiach sú aktívne cez deň, inde sú aktívnejšie za súmraku a úsvitu, prípadne v noci. Úrovne aktivity a časy sa značne líšia v závislosti od druhu a miesta, kde zviera žije.
Ako je to s rozmnožovaním?
Tieto cicavce sa rozmnožujú vo veku okolo dvoch rokov. Samice sa rozmnožujú na konci leta a začiatkom jesene, ale embryo sa začína vyvíjať až po zime.
Ako sa zbaviť kuny pod strechou domu?
Bohužiaľ, kuna patrí medzi škodcov, a teda môže sa stať, že sa usídli pod strechou domu, prípadne na povale. Odpudzovače na kuny fungujú zväčša na princípe ultrazvukových signálov, ktoré odpudzujú kuny, ale aj ďalšie menšie hlodavce, a teda použitie je maximálne bezpečné a šetrné. K dispozícii sú tiež pachové ohradníky či spreje na škodcov, ktoré sa využívajú najmä vtedy, ak sa kuny ocitnú pod kapotou auta. Výhodou je bezpečnosť a jednoduchosť použitia.