Niektoré predávané turistické topánky sa len tvária ako turistická obuv. Chýbajú im dôležité vlastnosti obuvi do hôr. Za rúškom falošnej istoty sa môže stať, že takáto obuv vás v horách zradí. Turistická obuv musí spĺňať tri hlavné parametre – bezpečnosť, pohodlie a ochranu. Čo sa skrýva za týmito pojmami?
Bezpečnosť a ochrana turistickej obuvi
Turistická obuv chráni vašu bezpečnosť v horách viacerými spôsobmi. Bezpečné turistické topánky majú vystužené tie časti, ktoré sú počas trekingu vystavené najväčšiemu riziku zranenia. Ide o spevnenú prednú časť topánky, pätovú oblasť a členky. Tieto miesta sú v obuvi sú prešívané. Bezpečnosť je zaistená aj vďaka strihu topánky, ktorý je nutné vyberať podľa terénu. Nižšie turistické topánky stačia pri prechádzkach po lese. Pre zdolávanie prevýšení a kopcov sú lepšie topánky nad členky.
Bezpečnosť je v trekingovej obuvi istená aj zospodu. Podrážka turistickej obuvi je flexibilná, ale tiež pevná, aby ju neprerezali skaly a štrk. Všimnite si, ako je podrážka členená. Každá časť podrážky má osobitnú funkciu. V strede sa nachádzajú výčnelky a drážky, ktoré bránia pošmyknutiu. Bočné drážky sú systémom odvodových kanálikov odvádzajúcich vodu.
Pohodlie turistickej obuvi
Pánska a dámska turistická obuv musí spĺňať aj parametre pohodlia. Dlhé hodiny chôdze nesmiete v obuvi pocítiť. Nemali by ste cítiť ani nepohodlie z dôvodu vlhkosti, ktorá prenikla dnu do topánky, alebo sa tvorí vo vnútri obuvi.
Membrána je kľúčová
Vodeodolnosť a priedušnosť je v turistickej obuvi dosiahnutá vďaka membráne. Najznámejšia je membrána značky Gore-Tex. Membrána neprepustí do vnútra topánky molekuly vody a z chodidla odvádza vlhkosť smerom von. Nemýľte si však vodeodolnosť a vodotesnosť. S vodeodolnými topánkami môžete stúpnuť do vody a nemusíte sa báť dažďa. Vodotesné materiály vydržia aj dlhšiu chôdzu cez potôčik.
Zamerané na veľkosť
Žiadne topánky nebudú počas chôdze pohodlné, ak si vyberiete zlé číslo. Chodidlo musí v obuvi pevne sedieť. Prípustné nie je odieranie v žiadnej časti topánky a tiež voľný pohyb chodidla. V oboch prípadoch si koledujete o bolestivé pľuzgiere. Turistickú obuv kupujte v obchodoch, kde sa dá vyskúšať. Možnosťou je kúpa z internetových stránok, ktoré umožňujú bezplatnú výmenu obuvi. Veľkosť chodidla zistíte najpresnejšie tak, že ho obkreslíte postojačky na papier.