Tak, ako by sme mali jesť jedlo, na ktorého konzumáciu sú naše telá uspôsobené, tak by sme mali telom robiť pohyby, na ktoré je skonštruované. Telo by sa malo hýbať tak, ako je geneticky prednastavené, aby mohlo reagovať na stresory, ktoré sú mu prirodzené. Najdôležitejším takýmto pohybom je drep a najmä sed v ňom, ktorý je potrebné robiť častejšie. Napínajú sa pri ňom boky, ohýbajú kolená a členky, čím sa ľudské telo dostáva do pozície ideálnej pre oddych. Možno si mnohí poviete: Prečo by som mal oddychovať v drepe a nie na stoličke? V tomto článku si vysvetlíme prečo.
Zamyslite sa niekedy nad tým, čo robí vaše telo počas toho, ako sedíte na stoličke. Kolená sú ohnuté, boky napnuté, dokonca aj chrbtica je vo voľnej pozícii pokiaľ sa nehrbíme. Možno si poviete, že to sa s telom deje aj počas drepu. Sedenie na stoličke je veľmi lákavé, pretože je jednoduché. Naše kĺby nečelia žiadnej výzve a neocitáme sa neprirodzenej pozícii. Tak ľahko sa na ne sadá. Mnohokrát je to pocit, akoby za odmenu. Pre udržanie tohto stavu nemusíme vyvíjať žiadnu snahu a telo sa „nudí“. To predsa nechceme. Prečo je sed v drepe taký dôležitý a prečo by si túto pravekú techniku mal osvojiť každý?
Sed v drepe a s ním spojené drepovanie vás spraví silnejším, rýchlejším, budete ďalej a vyššie skákať, a dokonca zlepší aj vašu kostnú minerálovú hustotu. Na tomto cviku je najúžasnejšie to, že je prospešný ako pre niekoho, kto ho nikdy nerobil, tak aj pre vrcholového atléta, ktorý podáva vo vojom športe (takmer) nadľudské výkony.
Napríklad takí futbalisti. Dnes je vyšportovanými stehnami povestný Sergio Aguero hrajúci za Manchester City. Jeho strely sú silné, jeho pohyb rýchly a nevyspytateľný. Aj napriek svojej nižšej postave obstojí v hlavičkových súbojoch, a to len vďaka “pružinám”, ktoré si v nohách vybudoval disciplinovanou rutinou denných fyzických cvičení, ktoré zahŕňajú aj drepovanie. Ten poctivou prácou na svojich nohách neprospieva len seba, ale i celému tímu. Dáva, aj vďaka tomu, strašne veľa gólov. To sa odráža aj na tom, že sú City považovaní za favoritov takmer každého zápasu, čo ovplyvňuje športové tipy, keď dôjde vo futbalovom svete na hádanie výsledkov. Obyčajné drepovanie. Niečo, čo sa môže naučiť takmer každý.
Drep je pohyb, ktorý núti rôzne časti tela k spolupráci a robí z nich pružnú a silnú jednotku. Zapojené sú v ňom stehenné a lýtkové svaly, svaly zadku a chodidlá. K tomu všetkému pridajte svaly trupu, ktoré majú na starosti spevnenie torza a uchovanie neutrálnej pozície chrbtice. Ide o veľmi komplexný pohyb, ktorý sa vám po určitom čase bude javiť banálnym, ba dokonca až pohodlným. Zlepší sa váš beh, skok a sila. Ako je to však s tou minerálovou hustotou našich kostí?
Výskumy dokázali, že drepovanie so závažiami (pod dohľadom skúseného trénera) dopomohlo ženám po menopauze, ktoré trpeli osteoporózou alebo osteopéniou k zvýšeniu minerálovej hustoty ich kostí v krku a chrbtici o 2,9%, resp. 4,9%. Ich celková sila sa zvýšila dokonca o polovicu. To sú úžasné čísla. Predstavte si, čo urobia drepy s niekým, kto ich robí celý život, napríklad vrcholoví futbalist, ako Sergio Aguero.
Sed v drepe na oddych, dnešní športovci drepujú deň čo deň, aby sa zlepšili v športe, ktorý pestujú. Skúste to aj vy a zlepšite fungovanie svojho tela a mysle. Možno vás úspechy v drepovaní prinútia skúsiť nejaký ten šport. Zlá voľba to určite nebude. Veľa šťastia.
zdroj: Pixabay