4 tipy na bezpečné a zdravé opaľovanie (nielen) hore bez

Po dlhých mesiacoch šedej oblohy a studeného vzduchu bezpochyby vítate slnko s otvorenými rukami. Niekomu stačí krátka prechádzka po slniečku, aby nabral vitamín D, iný zase preferuje relaxáciu vo forme opaľovania sa na lehátku kľudné celé odpoludnie.

I keď opalovanie je príjemná aktivita, prílišné vystavovanie sa škodlivému UV žiareniu môže zvýšiť riziko rakoviny kože, predčasného starnutia a iných zdravotných problémov. Preto je dôležité podniknúť kroky na ochranu pokožky a celkového zdravia, než sa oddáte šlofíku na lehátku.

Čo je opaľovanie?

Predtým než zistíte dôležité tipy a triky pre zdravé opaľovanie, mali by ste vedieť, čo to vlastne opaľovanie je a čo robí s vašou pokožkou.

Jednoducho povedané, opaľovanie je, keď človek vystavuje svoju pokožku UV žiareniu s úmyslom, aby dosiahol zlatistého nádychu. Väčšinou sa ľudia slnia v plavkách alebo v spodnom prádle, no niektorí preferujú nahé opaľovanie.

Náš tip: Rovnako ako na opaľovaní sa “bez” existujú odlišné názory, tak aj o bežných podprsenkách sa vedie množstvo sporov. Tak teda, nosenie podprsenky: áno či nie?

Každodenné vystavovanie sa slniečku vám taktiež pomáha so získavaním dôležitého vitamínu D3 a zvyšuje vašu dávku denného serotonínu, čo slúži ako prevencia voči depresií a úzkosti.

Pozitívne účinky opaľovania

Poznanie výhod opaľovania môže poskynúť lepšie pochopenie toho, ako vlastne denné svetlo ovplyvňuje vaše telo a celkovú pohodu.

Nižší krvný tlak

Vedci zistili, že u niektorých ľudí opaľovanie znižuje krvný tlak a pomáha k zníženiu rizika srdcových chorôb a mŕtvice. Pravdepodobne je to spojené so schopnosťou slnka stimulovať produkciu oxidu dusnatého, zlúčeniny, ktorá pomáha rozširovať cievy.

Posilnenie imunity

Vystavenie slnečným lúčom posilňuje imunitné funkcie zvýšením produkcie bielych krviniek a aktiváciou imunitného systému, čo následne môže znížiť riziko chorôb a infekcií.

Zvýšená energia

Čas strávený na slnku vám môže pomôcť zvýšiť hladinu energie a znížiť únavu. Vystavenie slnečným lúčom má schopnosť regulovať produkciu hormónov, ako je kortizol a melatonin, ktoré zohrávajú kľúčovú rolu v hladine energie a spánku.

Lepší spánok

Človek má prirodzený cyklus spánku a bdenie tela, ktoré môže narušiť nedostatok slnka. Tým pádom sa vám večer zaspáva horšie a nedostávate oddych, ktorý zúfalo potrebujete. Slnečné žiarenie podporuje tvorbu melatonínu, vďaka čomu sa vám môže lepšie zaspávať a prebúdzate sa oddýchnutí.

Vitamín D

Vitamín D je nevyhnutný pre udržanie silných kostí a zubov, podporuje imunitu a zlepšenie nálady v jednom. Preto je tak významný a bez neho je ťažké byť vitálny. Aby ste mali dostatočný prísun vitamínu D, stačí vám opaľovanie denne na 10-15 minút.

Teraz, keď už viete benefity opaľovania, je dôležité, aby ste sa taktiež vedeli správne opaľovať. Aby ste vašu pokožku nevystavovali zbytočnej námahe, mali by ste ochrániť kožu ešte jednou vonkajšou vrstvou.

Pochopenie UV žiarenia

Pre efektívnu ochranu pokožky a pre správne vybratie ochranného faktoru (SPF), je dôležité porozumieť UV žiareniu trochu hlbšie.

UV žiarenie je rozdelené do troch typov:

  • UVA lúče majú dlhšie vlnové dĺžky a prenikajú hlboko do pokožky, čo spôsobuje predčasné stárnutie, vrásky a hlbšie poškodenie kože.
  • UVB lúče majú naopak kratšie vlnové dĺžky a sú primárne zodpovedné za spáleniny od slnka. Ovplyvňujú vonkajšie vrstvy kože a zohrávajú ešte väčšiu rolu pri vzniku rakoviny kože ako UVA.
  • UVC lúče sú, našťastie, absorbované zemskou atmosférou a k zemi sa nedostanú.

Čo je SPF?

SPF v doslovnom preklade znamená „sun protection factor“, teda „ochranný slnečný faktor“. SPF je miera toho, akú ochranu ponúkajú opaľovacie prípravky proti UV lúčom. Zaujímavým fakt o SPF je, že ho vyvinul švajčiarsky chemik menom Franz Greiter, ktorý sa nepríjemne spálil počas výstupu na horu Piz Buin 10. Takže nevznikol pre účel zámerného opaľovania.

Hodnota SPF je odvodená od času, za ktorý vaša pokožka sčervenie bez akejkoľvek ochrany. Napríklad ak vaša nechránená pleť začne červenať po 10 minútach slnenia, opaľovací krém SPF 30 teoreticky predĺži túto dobu 30 krát a ponúka ochranu približne na 300 minút (10 minút· SPF 30)

Počas vrcholných letných mesiacov sa ľudia nadmerne potia a mnohí sa ovlažujú vodou, či už vo forme kúpania v bazéne alebo častejšími sprchami. Je teda dôležité nezabudnúť opaľovací krém často reaplikovať pre jeho najväčšiu účinnosť.

Takže teraz, keď už môžete maturovať z ultrafialového žiarenia a základov SPF, neostáva nič iné, len si prezradiť triky ako sa správne opaľovať. Počas čítania týchto trikov nezabúdajte, že rôzne časti kože potrebujú rôznu starostlivosť.

Inspirujte sa: Viete, ako na správne opaľovanie hore bez?

Napríklad jemná pokožka okolo očí je náchylná na poškodenie slnkom a predčasné vytvorenie vrások. Pery a bradavky, obom chýba melanín, sú zraniteľnejšie na dlhodobé poškodenie.

Výber vhodného SPF

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, SPF nenaznačuje ochranu pred UVA, ktoré sú tak isto škodlivé. Preto je nevyhnutné vybrať si širokospektrálny opaľovací krém, ktorý chráni pred UVA aj UVB žiarením.

Pri výbere správneho SPF musíme zvážiť nasledujúce faktory:

Typ pleti

Rôzne typy pleti majú rôznu citlivosť. Svetlá a citlivá pokožka je náchylnejšia na spálenie od slnka a vyžaduje vyšší ochranný faktor. Tmavšie tóny pleti sú pomerne odolnejšie, avšak stále potrebujú ochranu. Určite vyhodnotťe svoj typ pleti, aby ste si vedeli vybrať ideálne SPF.

Intenzita slnka

Intenzita UV lúčov sa mení v závislosti od dennej doby, ročného obdobia a geografickej polohy. Na Slovensku sa slnečné žiarenie zintenzívny počas leta, a to hlavne medzi 10.00 a 16.00. Počas týchto hodín by ste mali byť mimoriadne opatrný a siahnuť po vyššom ochrannom faktore.

Denné aktivity

Zvážte svoj denný režim a množstvo času, ktorý trávite vonku. Ak sa vystavujete slnku minimálne alebo v krátkych časových úsekoch, môže vám stačiť nižšie SPF. Ak však trávite dlhé hodiny na slnku, venujete sa vonkajším športom alebo pracujete vonku, odporúča sa vyšší ochranný faktor.

Kontrola UV indexu pre daný deň

UV index je medzinárodná jednotka pre meranie ultrafialového žiarenia. Jeho hodnota sa pohybuje od nuly vyššie – čím vyšší je tento index, tým je viac pravdepodobné poškodenie kože. Preto nie je na škodu si UV index pozrieť predtým, ako budete tráviť čas na slnku.

Nosenie ochranného oblečenia

Natreli ste sa opaľovacím krémom, no nestačí to? Aj tak ste sčervenali, či dokonca sa spálili a bolí vás celý človek? Táto bolesť nepotrva večne, ale ako prevenciu sa radšej s citlivou pleťou zahaľte do plážových šiat.

Oblečenie vás dokáže dostatočne ochrániť pred nepríjemnými dôsledkami dlhohodinového opaľovania a nemusíte sa starať o to, koľko opaľovacieho krému si nanesiete.

Ale nie je oblečenie ako oblečenie. Nie všetky látky a farby poskytujú rovnakú ochranu. Našťastie na trhu už existuje veľa možností, takže pri nákupe majte na pamäti tieto faktory.

Husto tkané látky

Látky, ako sú džínsovina, plátno, syntetické vlákna alebo vlna chránia oveľa viac ako tenká alebo voľne tkaná látka. Hustotu látky skontrolujete tak, že kus oblečenia podržíte proti svetlu. Ak cez tento kus ľahko vidíte, tak vás oblečenie na dlho neochráni.

Farba

Príde leto a vy schovávate všetky čierne a tmavá odtiene hlboko do skrine? Aj tieto farby sa dajú užitočne využiť počas leta. Pigment, ktorý je v tmavých farbách, ľahšie absorbuje UV žiarenie než ten svetlejší a účinne vás ochráni pred spálením.

Naopak svetlé oblečenie, ako je biele, pastelové alebo svetlošedé, vám stále poskytne určitú úroveň ochrany pred UV žiarením, hoci je vo všeobecnosti nižšia ako v prípade tmavých farieb. Je to pretože svetlé tkaniny viacej odrážajú UV lúče, neabsorbujú ich a udržiavajú vás viacej v chlade.

Strih

Nosiť uplé oblečenie v lete je pre mnohých nepredstaviteľné. Letné outfity by mali pozostávať z voľných strihov, ktoré vášmu telu dovolia dýchať, zmiernia potenie a znížia trenie.

Nezabúdajte na dostatočnú hydratáciu

Bezpochyby viete, že čistá, pitná voda má mnoho výhod. Vodu potrebuje každý živý organizmus po celý rok, no jej úžitok sa prejavuje najmä v lete.

Máte počas leta sucho v ústach a nadmerne popraskané pery? Tento jav môže signalizovať dehydratáciu. Ďalšie sprevádzajúce príznaky môžu byť pocit závratu, točenie a bolesti hlavy, nízky výdaj moču a znížená elasticita kože.

Preto nezabúdajte mať vždy po ruke fľašu s vodou. Ak sa vám náhodou stáva, že často zabúdate na pravidelný prísun tekutín, existujú aplikácie, ktoré vám posielajú pripomienky.

Starostlivosť po opaľovaní

Starostlivosť o pokožku po slnení je rovnako dôležitá ako preventívne opatrenia. Vaša koža je citlivá z celého dňa na slnku a zúfalo prosí o schladenie.

Ako prvú vec by ste si mali dať studenú sprchu, aby ste vyčistili pokožku, opláchli všetky nečistoty a zvyšok SPF a minimalizovali sčervenanie. Aby ste predišli dehydratácii, je dobré sa rýchlo osprchovať a osušiť.

Vaša pokožka vám poďakuje aj keď použijete jemné a hydratačné sprchové gély a vyhnete sa drsným peelingom alebo exfoliačným telovým mydlám. Po sprche sa nezabudnite nakrémovať. Siahnite po vysoko kvalitných hydratačných krémoch, ktoré obsahujú kyselinu hyaluronovú alebo aloe vera, aby ste mali zaručené, že vašu pokožku dostatočne rehydratujú.

Záverom

Začlenením týchto praktík do opaľovacej rutiny si môžete užívať slnko zodpovedne. Pamätajte, že ochrana pred slnkom je celoživotný záväzok a uprednostňovanie zdravia vašej pokožky vám z dlhodobého hľadiska prinesie úžitok.

Takže, keď sa nabudúce vydáte von nasávať slnečné lúče, robte to vedome a opatrne. Vychutnajte si krásu slnka a zároveň si chráňte svoju pokožku.

Mária Helena Gomesová

Obrázky:

pexels.com