Chystáte sa využívať nosiče bicyklov? Toto by ste o nich mali vedieť

Cyklistika je šport, ktorému podľahnete tak, že budete hľadať neustále nové trasy a možnosti pre bicyklovanie. Ak ste už preskúmali v sedle bicykla celé okolie, je čas sa vybrať do vzdialenejších miest. Na prevážanie bicyklov slúžia nosiče, ktoré sa predávajú v rôznom prevedení. Pred kúpou nosiča bicyklov by ste mali o tomto príslušenstve vedieť nasledujúce fakty.

Aké nosiče bicyklov existujú

S výberom nosiča to nebudete mať až tak zložité. Existujú len tri modely, ktoré sa líšia v tom, kde sa na vozidlo inštalujú. Diametrálne odlišná je podľa miesta inštalácie ich cena.

Nosiče bicyklov na strechu

Prvým a najviac predávaným typom nosiča je ten, ktorý sa inštaluje na priečniky strechy vozidla. Ide o typ nosiča lacný a skladný. Ak máte viac bicyklov, musíte kúpiť na každý bicykel jeden nosič. Inštalácia nosiča na priečniky je veľmi jednoduchá. Zložitá je manipulácia s bicyklami, ktoré vyniesť do výšky a pripevniť je riadna fuška. Po naložení bicyklov na strechu si dávajte pozor, kam s vozidlom vchádzate. Nízke garáže budú pre vás tabu. Na streche vám neostane miesto takže, strešné boxy, iné športové náradie alebo detské cyklovozíky musíte nechať doma.

Nosiče bicyklov na piate dvere

Nosiče bicyklov na piate dvere je možné pripevniť len na vozidlá typu hatchback a kombi. Ide o cenovo prijateľný nosič, na ktorom je možné previesť až štyri bicykle. Problém vám nebude robiť nakladanie bicyklov a ani montáž nosiča. Problematické však bude otváranie kufra. Rizikom je tiež poškodenie laku automobilu.

Nosiče bicyklov na ťažné

Nosiče bicyklov na ťažné majú vysokú nosnosť. Ide o nosič, ktorému nerobí problém prevážať viac bicyklov naraz a môžete naň pripevniť aj ťažký elektrický bicykel. S nosičom aj bicyklami sa skvele manipuluje. Bicykle sú na nosiči v bezpečí. Nosič na ťažné neprekáža pri cúvaní, parkovaní alebo vstupe do garáže.

Ktorý nosič bicyklov je najlepší

Najviac praktický je nosič bicyklov na ťažné. Vzhľadom na jeho jednoduché využívanie a tiež vzhľadom na ochranu bicyklov sa naozaj oplatí. Cyklistov odrádza jeho vyššia cena a samozrejme, tiež to, že musia mať automobil s ťažným zariadením.

Ako nosiče bicyklov ovplyvňujú jazdu

Z hľadiska vplyvu na jazdu a spotrebu opäť vyhráva nosič na ťažné zariadenie. Jeho prítomnosť prakticky nepocítite. Naopak spotreba vyššia až o štvrtinu je výsledkom vozenia bicyklov na streche vozidla. Bicykle na streche menia aerodynamiku a zvyšujú hlučnosť automobilu.