Od momentu, kedy sme si s manželkou kúpili dom s veľkou záhradou, nám neustále sme rozmýšľali nad záhradným jazierkom. Predsa len je to väčšia investícia, o ktorú sa treba starať. Práve to môže mnohých odradiť. S mojimi tipmi sa však táto činnosť pre vás nestane prácou navyše, ale naopak relaxom.

To koľko času musíte venovať starostlivosti o záhradné jazierko závisí predovšetkým od toho, aké ročné obdobie momentálne je. Na nasledujúcich riadkoch vám vysvetlím, aké úkony sú nevyhnutné urobiť na jar, leto, jeseň a zimu.

Jar

Na jar sa voda v jazierku začína otepľovať a my môžeme pozorovať ako život v ňom a v jeho okolí začína prebúdzať. Toto je ten správny čas zabezpečiť všetko tak, aby ste počas celého roka mali čo najmenej starostí.

Akonáhle teplota vody dosiahne 10 stupňov, nastáva čas kŕmenia rýb. Nerobte to však hned’ zhurta a nesypte im do jazierka priveľa potravy. Na začiatku dávajte po menej. Čím však voda bude teplejšia, tým by sa i dávky mali zvyšovať – až sa dostanete do bodu kedy sa zastavíte a budete im dávať pravidelne rovnako veľa jedla. Malo by sa tak stať pri teplote vody okolo 15 stupňov.

Pokiaľ sa v jazierku nahromadilo počas jesene a zimy lístie, nastalo to najvhodnejšie obdobie kedy by ste ho mali odtiaľ odstrániť. Ak je tam lístia toľko, že začalo spôsobovať kal a  jeho vyberanie sa stáva bojom s veternými mlynmi, zvážte vypustenie a kompletné vyčistenie jazierka. V prípade, že sa rozhodnete ísť touto cestou môžete postupovať takto:

Pripravte si veľkú vaňu alebo inú nádobu kam podávate ryby, ktoré obývajú jazierko. Odporúčam nevlievať tam novú, čistú vodu, ale namiesto toho tam odčerpajte kus tej z jazierka. Nádobu umiestnite do tieňa. Môžete ju prikryť sieťou, a to najmä v prípade, že vlastníte koi kapre, pretože tie majú tendenciu vyskakovať.

Ak je to nutné, môžete odstrániť aj rastliny. Tie podvodné rozhodne uložte do nádoby s vodou v tieni. Ja ich zvyknem prikryť aj novinovým papierom, aby príliš netrpeli pobytom na suchu.

Postupne odstraňujte usadeniny. Najlepšie je nepoužiť žiadne chemikálie, aby nedošlo k tomu, že tam niečo nedajbože necháte a život v jazierku otrávite.

Keď ste hotoví, prečerpajte najprv späť do rybníka vodu. Bude jej určite menej takže ju pokojne dopustite novou. Nezabudnite však pridať dechlorinátor. Rastliny a ryby môžu byť späť vkladané počas procesu plnenia jazierka.

Leto

Počas leta práce okolo jazierka zvyčajne nebýva vôbec veľa. Z pravidelných činností je snáď najdôležitejšie, aby ste nezabúdali kŕmiť ryby. Nechcete sa predsa raz ráno prebudiť do pekného slnečného letného rána, ktoré vám znepríjemní smrť v záhrade. To sa však môže stať i v prípade, ak im dáte neúmerne veľa jedla. Nesypte im viac ako sú schopné zjesť za 5 minút. Krmivo, ktoré skonzumujú by malo obsahovať veľa bielkovín, aby si vybudovali zásobu tuku na zimné obdobie.

Okrem toho, čistite filter podľa potreby a zabezpečte, aby bola voda dostatočne prevzdušnená. Pamätajte, že ryby v tomto období potrebujú viac kyslíka, lenže teplá voda ho má menej. Prevzdušňovať ju môžete pomocou vzduchového alebo prídavného čerpadla.

Tieto úkony nie sú nič tragické. Ja osobne si pri nich dosť oddýchnem. Navyše trvajú minimum času, ktorý určite kompenzuje množstvo času počas ktorého sa môžete venovať len obdivovaniu a leňošeniu v estetickom prostredí.

Jeseň / Zima

Jeseň so sebou prináša najmä opadávanie lístia. To v prípade, že sa dostane do jazierka môže narušiť jeho ekologickú rovnováhu. Preto, keď vidíte, že ho tam máte veľa, nájdite si niekoľko minút a vyberte ho odtiaľ. Môžete na to použiť sieť alebo zberačku lístia tzv. skimmer.

Okrem toho je toto obdobie vhodné aj na odstránenie odumretých rastlín. Tie môžu svojim rozkladom tiež spôsobiť znečistenie záhradného jazierka.

S klesajúcou teplotou vody znižujte množstvo krmiva pre ryby. Nepotrebujú ho tak veľa pretože ich metabolizmus sa spomaľuje. V tomto období je vhodné ich kŕmiť potravou obsahujúcou pšeničné klíčky, pretože je ľahko stráviteľná.

Po tom ako teplota vody klesne pod 15 stupňov, stačí ak ich budete kŕmiť dva až tri razy za týždeň. Akonáhle sa dostane pod 10 stupňov, mali by ste ich prestať kŕmiť úplne s tým, že začnete opäť na jar keď sa teplota dostane späť k 10-tim stupňom.

Ak je počas zimy tak chladno, že sa na hladine jazierka vytvorí ľad a je tam niekoľko dní, urobte v ňom otvor. Aby sa totiž nestalo, že rozklad organických častí produkujúcich toxické látky zapríčiní otravu jazierka. Otvor bude slúžiť na to, aby sa mali ako tieto plyny z jazierka uvoľňovať. Najrozumnejšie je tento otvor vytvoriť rozmrazením ľadu rozmrazovačom, pretože ak sa ho budete snažiť vytvoriť nárazom, je možné, že ublížite rybám.

V prípade, že máte zabudované v jazierku filter a čerpadlá, môžete ich na zimu vypnúť. Vzhľadom k tomu, že studená voda disponuje oveľa väčším množstvom kyslíka než teplá a dýchanie rýb je v tomto čase spomalené, nie je potrebné, aby boli zapnuté.

Verím, že tieto tipy vám poradia nielen pri údržbe už existujúceho jazierka, ale vám aj pomôžu v rozhodovaní, či si na záhrade vybudovať jazierko alebo ju ponecháte v stave v akom ju máte teraz.