Máte doma budúceho školáka? V tom prípade príde skôr či neskôr na pretras aj školská taška. Čo všetko by mal batoh do školy spĺňať, aby sa dieťaťu nosil pohodlne a vydržal čo najdlhšie?

7 vlastností batohu do školy

Kúpa školského batohu pre prváčika je iná, než nákup iných tašiek. Tu, na rozdiel cestovnej tašky nevyberáme medzi tými na kolieskach či bez, ale všímame si trochu iné parametre.

Školský batoh musí spĺňať nasledujúce kritériá:

  1. Má pevnú konštrukciu podobnú aktovke, ktorá nezaťažuje detskú chrbticu. To platí najmä pri batohoch pre najmenších školákoch, starším deťom už možné kúpiť aj klasické športové batohy. Vždy však dbajte na to, aby mali aspoň anatomické tvarovanie v zadnej časti.
  2. Nakupujte obozretne, to znamená, pýtajte sa a preverujte, či batoh prešiel nezávislými testami a skúškami, ktoré zaručujú jeho bezpečnosť. Nekupujte neznáme a podozrivo lacné výrobky na trhoch, ktoré bývajú vyrobené z lacnejších, menej kvalitných materiálov, často škodlivých nielen pre deti.
  3. Batohy do školy pre tie najmenšie deti musia byť vybavené bezpečnostnými prvkami. Ich farby sú zväčša výrazné, kontrastné, vpredu s reflexnými odrazkami alebo nášivkami, rovnako tak môžu byť reflexné aj popruhy batohu.
  4. Zamerajte sa aj na popruhy. Mali by byť vystužené, nastaviteľné, dostatočne široké aj dlhé. Nesmú sa dotýkať krku dieťaťa a vnútro popruhov by malo mať protišmykovú úpravu a tiež už vyššie spomenuté reflexné prvky.
  5. Praktické je, ak je povrch batohu umývateľný a odolný proti namoknutiu, aby sa dal poľahky vyprať a nezmokol na daždi.
  6. Pre lepší komfort sú vítané aj niektoré ďalšie doplnky. Všimnite si preto, čí má batoh vrecko na desiatu, okienko na rozvrh, menovku, pevný popruh na zavesenie, samostatne uzatvárateľnú priehradku na kľúče, peňaženku či iné drobnosti, trebárs aj dámske prstene, oddelené časti na zošity a učebnice, prípadne termo obal na nápoje.
  7. V neposlednom rade zohráva rolu dizajn batohu. Aby bola spokojnosť na oboch stranách, dieťa by sa malo jeho kúpy zúčastniť a samo rozhodnúť, aké obrázky na batohu chce a čo sa mu už tak nepáči. Lepšie je nepodliehať posledných trendom, keďže o rok už môže byť „in“ zasa nejaká iná kreslená postavička.