Prsia nie sú iba estetickým doplnkom každej ženy, ani symbolom ženskosti. Sú totiž omnoho viac, okrem iného vypovedajú aj zdravotnom stave ženy, a preto by sme mali starostlivosti o ne venovať patričnú pozornosť.

Zdravotné komplikácie týkajúce sa ženských pŕs

Jedným z najväčších zdravotných strašiakov všetkých žien je rakovina prsníka. Naše prsia však neohrozujú len nádory, ale aj mnoho ďalších ochorení a ťažkostí. Pozitívne však aspoň je, že práve na prsiach celkom ľahko a rýchlo spozorujeme, že niečo nie je v poriadku.  Dôležité však je, aby sme si ich dobre všímali a akékoľvek zmeny na nich nepodceňovali.

Akákoľvek zmena, z vonku či vo vnútri pŕs, totiž môže byť varovným signálom. No rovnako tak ani nemusí, niektoré reakcie sú iba prirodzenou súčasťou hormonálnej aktivity v ženskom tele.

Zmena veľkosti pŕs

Ak už nejaký čas nie ste v puberte a ani ste neabsolvovali plastickú operáciu, potom vás zrejme náhle zväčšenie pŕs dosť prekvapí. Nepodliehajte však panike, dôvodov, prečo sa to udialo, môže byť hneď niekoľko. Tým najčastejším je to, že ste skrátka pribrali, a to sa rýchlo prejaví aj na prsiach. Ak sa však vaša hmotnosť nijako dramaticky nezmenila, no prsia máte akési väčšie, mohlo by ísť aj endokrinologický problém, preto nebude na škodu objednať sa na vyšetrenie štítnej žľazy.

Za nečakaným nárastom pŕs však môžu byť aj iné okolnosti, ako zmena antikoncepcie, blížiaca sa menštruácia alebo gravidita. Podstatné je si odsledovať aj to, či priberáte na oboch prsníkoch rovnako, vtedy zvyčajne nie je dôvod na väčšie obavy.

Rozdielna veľkosť prsníkov

Čo ale v prípade, že sa vám viditeľne zväčší len jeden prsník? Vtedy rozhodne zbystrite pozornosť, najmä, ak postrehnete aj výraznú zmenu tvaru prsníka. Mohlo by to totiž súvisieť aj s vážnymi zdravotnými chorobami na čele s obávanou rakovinou. V danom prípade zahoďte ostych a rýchlo navštívte svojho lekára. Nezabudnite, že práve včasná diagnostika je neraz polovičným víťazstvom nad závažným ochorením.

Strie na prsiach

Strie na koži poznajú najmä tehotné ženy, ale aj tie, ktoré rapídne schudli či naopak nabrali na váhe. Výnimkou nie je ani koža na prsiach. Riešením na odstránenie, či aspoň výrazné zredukovanie strií, podobne ako pri pubertálnych vyrážkach na brade, sú kvalitné kozmetické prípravky. Niekedy však na ich trvalé odstránenie zaberie len plastická korekcia.

Hrbolčeky v prsníku

Ženský prsník je v prvom rade mliečna žľaza určená na produkciu mlieka, a teda sa v ňom nachádza množstvo mliečnych kanálikov. Na ich konci sú malé hrbolčeky, ktoré sa prirodzene zväčšujú aj zmenšujú. Spozornieť je treba až v prípade, ak sa jeden z hrbolčekov zväčší výraznejšie, mohlo by to totiž signalizovať vznik benígnej cysty, v najextrémnejšom prípade až rakovinový nádor. Tu opäť nie je čas na hanbu, ani odkladanie návštevy odborníka a čím skôr sa objednajte na skríning. Vždy je lepšie mať istotu, ako množstvo nepotvrdených obáv.