Viete, aké vlastnosti má kvalitná turistická obuv?
Viete, aké vlastnosti má kvalitná turistická obuv?

V obchodoch je možné nájsť veľké množstvo turistickej obuvi rôznych značiek. Veľká ponuka je značne mätúca a niekedy nás bohužiaľ očarí cena, ktorej dáme prednosť pred kvalitou. Nájsť dobre padnúce a prvotriedne topánky určené do hôr je veľmi ťažké. Poradíme vám, ako vyzerá kvalitná turistická obuv a z akých typov si môžete vybrať.

Ktorý model turistickej obuvi budete potrebovať

Turistická obuv sa vyrába tak, aby bola prispôsobená na nosenie pre všetky vekové kategórie a pre všetky pohlavia. Dajú sa zohnať topánky pre deti, pánov alebo dámska turistická obuv. Okrem toho existujú modely obuvi na túry deliace sa do kategórií podľa terénu, v ktorom sa budete pohybovať. Základné typy sú určené na bežné horské výstupy, do náročného terénu sú topánky prispôsobené lezeniu po skalách alebo chránia chodidlo voči nízkym teplotám. Ak sa práve nechystáte zapojiť do horskej expedície, tak vám budú stačiť nízke alebo vysoké turistické topánky. Nízke trekové resp. turistické topánky si kupuje veľa ľudí kvôli vzhľadu a tiež univerzálnemu využitiu. Sú vhodné na dlhšiu prechádzku do okolia a tiež na túru v nenáročnom, mierne stúpajúcom teréne. V prípade, že sa chystáte na výstup s prudším stúpaním, tak si kúpte vysoké trekové topánky, ktoré lepšie ochránia členky pred vyvrtnutím. Ich oporu budete potrebovať tiež v situácii, kedy na chrbte nesiete veľkú záťaž. Samozrejme, že výrobcovia mysleli aj na horolezcov a expedície. Turistická obuv pre tieto skupiny ľudí je mimoriadne odolná a chráni chodidlá pred extrémnym počasím.

Ako spoznáte kvalitnú turistickú obuv

Kvalitná turistická obuv musí spĺňať viaceré vlastnosti. V prvom rade by mala disponovať podošvou, ktorá odolá ostrým kameňom, je stabilná aj na klzkom povrchu a ohybná tak, aby sa vám v topánkach pohodlne chodilo. Kvalitná obuv do hôr by mala mať nielen podošvu, ale tiež medzipodošvu, ktorá plní funkciu tlmenia nárazov. Keď si budete takúto obuv kupovať, všímajte si, ako vám sedí na prstoch i v oblasti päty. Noha nesmie v topánke kĺzať. O stabilitu sa starajú šnúrky, ktoré začínajú tesne nad prstami. Vďaka takému umiestneniu viazania viete lepšie zastabilizovať nohu. Nemenej dôležitá ako podošva je vrchná časť topánky. Lacnejšie sú vyrobené z textílií, ktoré sú na nosenie pohodlné, ale bohužiaľ horšie odolávajú vlhkosti. Naopak koža je pevná, perfektne sa prispôsobí tvaru chodidla a odoláva rôznym poveternostným podmienkam. Každá obuv do hôr musí mať pod vrchným materiálom membránu. Táto časť topánky sa stará o vodovzdornosť a odvádza vlhkosť z vnútra topánky.