Hrazda na stenu
Hrazda na stenu

Hrazda na stenu patrí medzi pomôcky na cvičenie, ktoré sa dajú využiť na domáce tréningy. Prednosť jej dávajú predovšetkým muži túžiaci po vypracovanom svalstve na rukách, chrbte a bruchu. S hrazdou na stenu sa dajú robiť rôzne psie kúsky, ktoré zabavia a spestria každý tréning. Tieto kúsky je možné realizovať vďaka pomôckam zaveseným na hrazde.

Vyberte si správne a zmeňte svoje tréningy z nudy na akciu

Hrazda na stenu je prostriedkom k dosiahnutiu rastu svalov v partiách ramien a chrbta. Pri zhyboch si precvičíte tiež brucho. Tréning na hrazde je maximálne efektívny vďaka tomu, že pri tréningoch na hrazde využívate váhu vlastného tela. Ak vám ani takáto záťaž nestačí, môžete si na chrbát navliecť záťažovú vestu a garantujeme vám, že svaly budú rásť ako z vody. Okrem hrazdy na stenu sa dajú na domáci tréning využiť aj hrazdy na strop alebo tie, ktoré je možné zavesiť na dvere. Všetky typy hrázd majú výhodu v tom, že vám doma nezaberú veľa miesta. Ak sa pre kúpu tejto pomôcky rozhodnete, zamerajte sa na kvalitné spracovanie s protišmykovou úpravou. Väčšina hrázd je vyrobených z ocele, takže sa o ich životnosť nemusíte obávať. Pozor na to, aby ste zvolili správnu veľkosť hrazdy. Zaujímať by vás mala jej dĺžka a priemer úchopu. Pre väčšiu variabilitu cvikov si kúpte hrazdu, ktorá bude čo najdlhšia, ideálne okolo 110 cm. Pri cvičení na takejto hrazde máte viac možností zavesenia tela a využiť ju môžete aj ako základ pre iné cvičebné pomôcky. Nemenej dôležitá je hrúbka úchopu, aby sa vám ruky pri cvičení nešmýkali alebo naopak ste nemali problém tyč poriadne uchopiť. Pre pánov by mala stačiť hrúbka 34 mm.

Hrazda na stenu a ostatné pomôcky na cvičenie

Počas montovania hrazdy na stenu je nutné myslieť na to, že voľný priestor musí zostať nad hlavou a po zavesení na hrazdu dokážete úplne vyrovnať nohy. V okolí hrazdy by sa nemali nachádzať predmety, nábytok a iné veci, ktoré by vám mohli prekážať pri robení zhybov. Podobne postupujte aj v prípade, že si kúpite bradlá na stenu. Na obe pomôcky sa dajú pripevniť rôzne nástroje, ktoré vám tréning spestria. Napríklad TRX laná pomáhajúce formovať úplne iné partie svalov ako na hrazde. Navyše si s ich pomocou zlepšíte koordináciu tela. Okrem lán je možné na hrazdu zavesiť gymnastické kruhy či odporové gumy. Na stránkach e-shopu inSPORTline nájdete dokonca kompletný závesný posilňovací systém, ktorý je vlastne malou posilňovňou určenou do vašej obývačky.