Silový tréning – poznáte všetky jeho benefity?
Silový tréning – poznáte všetky jeho benefity?

Posilňovacie stroje poznáte len z filmov a z časopisov? Na svalnáčov hľadíte s pohŕdaním? Priznajte sa, že im tak trochu závidíte. Nezáviďte a vyskúšajte si aj vy niektorý zo silových tréningov. Nie všetky sú len od dvíhaní závaží. Posilňovanie dokáže byť zábavné a hlavne je jedným z pilierov zdravého životného štýlu. Spoznajte všetky benefity posilňovania a zbavte sa predsudkov o návštevníkoch fitness centra.

Silový tréning nie je len o dvíhaní činiek

Pojem silový tréning sa ľuďom často spája s predstavou bodybuilderov s obrovskými svalmi. Niekomu sa veľmi svalnatí ľudia nepáčia, a preto sa posilňovaniu táto skupina ľudí vyhýba. Na to, aby ste mali svaly ako zo žurnálu by ste však museli cvičiť naozaj intenzívne. Polhodinka v pohodovom tempe nestačí. Zároveň by musela byť vaša strava podrobená mnohým skúškam. Samozrejme, že väčšina silových tréningov prebieha vo fitness centre za pomoci rôznych strojov a činiek. Nie je to ako vybehnúť na rotopedy a hodinu v kuse tlačiť do pedálov. Ide o veľmi rozmanité cvičenie. Každý silový tréning môže byť úplne iný. Okrem klasického posilňovania so závažiami je veľmi efektívne tiež cvičenie s vlastnou váhou. Posilňovať sa dá aj doma. K tomu vám poslúži polohovateľná ľavica, sada činiek, odporové gumy alebo expandery z e-shopu inSPORTline.

Schudnete, zmení sa vaše telo i myslenie

  • Väčšina ľudí začne cvičiť z dôvodu vyššej váhy. Pomocou silového tréningu schudnete rovnako rýchlo ako pri behaní či korčuľovaní. Má to však jeden zásadný rozdiel. Pri kardiu nebudujete svaly, ktoré sú pre udržanie váhy veľmi dôležité.
  • Svaly sú pohonom pre vás metabolizmus. Väčšie svaly znamenajú lepšie spaľovanie, a to dokonca hodiny po tréningu. Mnohé vedecké štúdie dokázali, že svaly namáhané pri posilňovaní musí telo opravovať, čo znamená, že rýchlejšie spaľovanie môže trvať aj dva dni.
  • Samozrejme, že svaly znamenajú tiež iné výhody pre vaše telo. Budete pevnejší, odolnejší, lepšie zvládnete manuálnu prácu, nezadýchate sa pri chôdzi do schodov.
  • Vyformovaná postava vedie k zvyšovaniu sebavedomia. Budete pôsobiť suverénnejšie a cítiť sa psychicky silnejšie.
  • Tak ako aj iné druhy cvičenie, je posilňovanie cestou k zdravému srdcu, pľúcam a silnejšiemu imunitnému systému.
  • Spojenie posilňovania s úpravou stravy vedie k dlhodobému úspechu v boji s kilogramami.
  • Veľa priaznivcov posilňovania vám tiež potvrdí, že silový tréning je návykovou činnosťou, ktorá vás len tak neprestane baviť.