Tieto topánky vám zaručene zničia nielen chodidlá

Keď sa povie zlé topánky, tak si väčšina ľudí prestaví pľuzgiere alebo odreté chodidlá. Avšak zlé topánky vám nespôsobia len vonkajšie malé zranenia. Dlhodobé nosenie istého typu obuvi deformuje prsty, ničí klenbu a vedie k bolestiach chrbtice. Viete, akými topánkami si najviac ničíte svoje zdravie?

Ani príliš vysoké a ani príliš nízke

Pri nosení topánok platí rovnaké pravidlo ako vo všetkom, čo súvisí so životom. Stredná cesta je vždy tá najlepšia. Znamená to, že by ste nemali nosiť topánky ani s príliš vysokým opätkom a ani úplne rovné. Samozrejme, že je nutné, aby ste strih či výšku opätku podradili účelu obuvi. Napríklad turistická obuv sa nevyrába s vyvýšeným opätkom, ale len mierne zvýšenou podošvou. Takže dámy, nespoliehajte sa na to, že dámska turistická obuv vám bude prioritne slúžiť na parádu.

Chodidlá a klenbu si ničíme od mladosti

Nevhodnými topánkami si ničíme klenbu a deformujeme prsty. Prakticky od mladosti nosia ľudia obuv podľa vzhľadu a nie podľa funkčnosti alebo účelu použitia. Preto je vidieť často ľudí v lese so sandálmi na nohách a turistické topánky sú skôr raritou. Podľa lekárov pri výbere obuvi robíme dve základné chyby. Prvá je, že nevyberáme obuv podľa príležitosti, na ktorú je vyrobená. Druhá chyba je, že si kúpime nesprávnu veľkosť. No a do tretice to dámy zaklincujú vysokým opätkom. Ak si k opätku pridáte úzku špičku, tak ide o absolútnu pohromu.

Čo spôsobujú vysoké opätky

Opätkov sa nemusíte ihneď vzdať. Pre chodidlo je opätok do 4 cm prospešný. V prípade častého nosenia vyšších opätkov nastáva ihneď niekoľko zdravotných problémov. Chrbtica je nerovnomerne zaťažená a začne vás bolieť od krku až ku krížovej oblasti. Bolieť vás môžu tiež kĺby. Dochádza k skráteniu achillovej šľachy a svalov.

Žabky patria len na pláž

Značné zdravotné  problémy môžete mať i v prípade, že nosíte dlhšiu dobu žabky. Žabky a iná plážová obuv neposkytuje chodidlu žiadnu oporu a noha musí neustále bojovať o balans. Navyše si v takýchto topánkach koledujete o zranenie, pretože sa môžete pošmyknúť. Podobne sú na tom aj balerínky, ktoré namáhajú klenbu chodidla i chrbticu.