Plavba na katamaráne – áno alebo nie?

Od plavby na jachte mnohých ľudí odrádza to, že ide o mierne nestabilné plavidlo. Iná skupina ľudí práve túto nestabilitu a prácu s plachtami miluje. Ak vás láka plavby sa zúčastniť, ale cítite, že jachta nie je to pravé pre vás, vyskúšajte zopár dní stráviť na katamaráne. Je plavba na katamaráne pre vás vhodná? Aké má pozitíva a negatíva?

Plavba na jachte je o adrenalíne, katamarán je o pohodlí

Existuje veľa typov lodí na prenájom, a ak máte dostatok financií, môžete si vybrať aj lode na predaj. Medzi dva veľmi preferované modely lodí patria jachty a katamarány. Na jachte si užijete viac adrenalínu, môžete pracovať s plachtami a skúšať, kam vás vietor zaveje. Na katamaráne je plavba skôr o pohodlí. Priestory na katamaráne sú väčšie, kajuty priestrannejšie a dostatok miesta je aj na hornej palube. Vyššie stropy sú fajn hlavne pre ľudí, ktorí sú príliš vysoký a v jachtách sa musia neustále skláňať. Bohaté sú priestory salónika a kuchyne alebo úložné priestory. Veľmi príjemné je presvetlenie priestorov. Kto miluje komfort a nechce sa na lodi tlačiť, mal by zvoliť plavbu na katamaráne. Samozrejme, že za luxus sa platí a cena sa v prípade katamaránu vyšplhá o polovicu vyššie ako pri prenájme jachty.

Katamarán musí riadiť a manévrovať skúsený kapitán

Napriek tomu, že je katamarán stabilnejší, nie je to s jeho ovládaním až tak ružové. Možno máte urobené skúšky vodca malého plavidla alebo dokonca kapitánske skúšky, ale pri manévrovaní katamaránu sa poriadne zapotíte. Hlavne v prístave je kvôli mohutnejšej konštrukcii tejto lode problém vojsť do úzkeho priestoru. Viditeľnosť je v niektorých uhloch mizerná. Manévre v tomto prípade zvládne len naozaj skúsený kapitán. Takže viac zaplatíte nielen za prenájom, ale tiež za posádku. Väčšia loď znamená samozrejme vyššie poplatky v marínach a vyššiu spotrebu paliva. Myslite na tieto aspekty, keď sa zamilujete do predstavy dovolenky na mori.

Samotná plavba je pohodová a vhodná aj pre rodiny s deťmi

Nemyslite si, že plavba na katamaráne je úplne bez vibrácií a náklonov. Všetky jachty na predaj a na prenájom sa na vlnách budú knísať. Je však pravda, že na katamaráne vám morská choroba hrozí o niečo menej, pretože má táto loď menší náklon. Katamarán je vhodnou alternatívou pre rodiny s malými deťmi. S katamaránom sa dostanete bližšie k pobrežiu, k malému ostrovu alebo pláži bez obáv, že by ste drhli dno. Ponor má totiž katamarán menej hlbší ako jachta.