Aké činky vybrať na domáce posilňovanie

Každý, kto prepadol posilňovaniu vie, že cvičenie s činkami je základ silového tréningu. Ak s posilňovaním len začínate a chcete trénovať aj doma, budete musieť kúpiť činky alebo set činiek. Ktoré činky sú vhodné na domáce posilňovanie?

Činky sú skladné a lacné

Je jasné, že ak by ste mali neobmedzené priestorové a finančné možnosti kúpili by ste domov stroje na cvičenie alebo celé zostavy. Väčšina z vás sa bude musieť uskromniť a kúpiť si domov činky. Táto športová pomôcka má dve veľké výhody – činka je skladná a lacná. Istým variantom činiek sú posilňovacie vesty a závažia. Vesty a závažia sú určené na zvýšenie záťaže pri cvičení s vlastným telom. Používajú sa tiež ako pomôcka pri kardio cvičení, napríklad pri behaní alebo pri aerobiku.

Činky vhodné na domáce cvičenie

Na domáce využitie sú vhodné jednoručné činky tzv. jednoručky. Pre zvyšovanie intenzity tréningu sú skvelou alternatívou jednoručiek činky nakladacie. Nakladacie činky sa skladajú z tyče a závaží. Závažia môžete postupne dokupovať podľa rastu kondície a sily. Pomerne variabilný tréning je možné aj doma zostaviť pomocou guľovej činky t.j. kettlebellu.

Činky pre pokročilejších

Po čase pocítite potrebu svoje domáce fitness rozšíriť. V danom momente sa budete sústrediť na výber obojručných činiek alebo vzpieračskej zostavy. Opäť ide o druhy činiek skladajúcich sa z dlhšej tyče a kotúčov rôznej váhy. Pri cvičení s týmito činkami sa vám zíde posilňovacia lavica.

Ako vybrať činky jednoručky

Vaše prvé činky na domáce cvičenie budú jednoručky. Ich veľký výber nájdete na stránkach internetového obchodu inSPORTline. Nemusíte sa obávať, pretože vybrať vhodné činky nie je vôbec zložité. Možno vás upúta najskôr ich dizajn, pretože niektoré sú farebné, čo je lákavé hlavne pre dámy. Viac ako na dizajn sa zamerajte na tieto vlastnosti:

Materiál: Jednoručky (tie farebné) sa vyrábajú z plastu. Sú síce lacnejšie ako kovové, ale koľko stoja, toľko aj vydržia. Pre úplných začiatočníkov sú vhodné pogumované činky, ktoré sa dobre držia v ruke. Najkvalitnejšie sú jednoručky kovové.

Váha: Váha činiek jednoručiek môže byť pevná alebo sa dá váha meniť pridávaním kotúčov. Ak kúpite činky s pevnou váhou, časom budete musieť dokupovať ďalšie s vyššou váhou. Preto sú nakladacie činky z hľadiska progresu v cvičení a šetrenia peňazí lepšou investíciou.