Je možné sa bicyklovať s bábätkom? Detský cyklovozík vám to umožní
Je možné sa bicyklovať s bábätkom? Detský cyklovozík vám to umožní

Cyklistika je obľúbenou voľnočasovou aktivitou u mnohých ľudí. Pre mladé rodiny, ktoré chcú aktívne tráviť čas aj po narodení dieťaťa, je otázka bezpečného prevozu bábätka na bicykli veľmi dôležitá. Detský cyklovozík predstavuje ideálne riešenie, ktoré umožňuje rodičom užívať si cyklistické výlety aj s najmenšími členmi rodiny.

Čo si predstaviť pod pojmom cyklovozík

Detské vozíky sú špeciálne navrhnuté kočiare, ktoré sa pripájajú k zadnému kolesu bicykla. Slúžia na prevoz detí a niekto ich využíva aj na nákupy alebo prevážanie domácich maznáčikov. Detské cyklovozíky sú navrhnuté tak, aby boli maximálne bezpečné a pohodlné aj pre bábätká. Rodičia si môžu bezstarostne užívať cyklistiku a bábätko vo vozíku odpočíva. Cyklovozíky majú rôzne veľkosti, kapacitu a funkcie, ale ich spoločným znakom je robustná konštrukcia a pohodlný interiér pre dieťa.

Detské cyklovozíky sú veľmi všestranné a ponúkajú široké možnosti využitia. Umožňujú rodinám absolvovať dlhé cyklistické trasy, ktoré by inak neboli možné s malým dieťaťom na bicykli prejsť. Cyklovozíky sú skvelé na každodenné dochádzanie do škôlky, obchodu alebo na ihrisko. Mnohé cyklovozíky je možné používať aj ako bežecké kočíky, čo umožňuje turistiku a beh s dieťaťom.

Výbava detského cyklovozíka

Cyklovozíky majú pevný rám, ktorý je ľahký a veľmi odolný. Najčastejšie ide o hliníkovú konštrukciu. Cyklovzíky umožňujú podobne ako športové kočiare polohu ležmo a aj sedenie dieťaťa. Vo vnútri vozíka sú bezpečnostné pásy, podobajú sa pásom v autosedačke. Dieťa držia v bezpečnej a pohodlnej pozícii, bránia vypadnutiu počas jazdy. Táto pomôcka má samozrejme aj reflexné prvky, osvetlenie a systém, ktorý bráni prevráteniu vozíka po páde cyklistu z bicykla. Ďalším bezpečnostným prvkom je kvalitné odpruženie, ktoré zaistí bezpečnú jazdu aj na nerovnom teréne.

Detský cyklovozík – čo si pri kúpe všímať

Pri kúpe detského cyklovozíka je dôležité zvážiť niekoľko kľúčových faktorov, aby bola jazda s bábätkom naozaj bezpečná. Uistite sa, že vozík má všetky potrebné certifikáty a spĺňa bezpečnostné normy. Vozík by mal byť vybavený päťbodovými bezpečnostnými pásmi, ktoré udržia dieťa pevne pripútané. Skontrolujte, či má vozík nízke ťažisko a široký rozchod kolies pre lepšiu stabilitu. Kvalitné odpruženie je dôležité pre pohodlnú jazdu na rôznych povrchoch. Vozík by mal byť ľahko pripojiteľný k bicyklu a demontovateľný. Skladacie cyklovozíky bez problémov vložíte do kufra auta alebo na ich prevážanie použite strešné boxy.

Je detský cyklovozík naozaj bezpečný?

Ak kúpite overenú značku cyklovozíka, nemusíte sa ničoho obávať. Istenie vo vozíku je trojité – odpruženie proti nárazom, bezpečnostné pásy ako ochrana proti vypadnutiu dieťaťa a poistka proti prevráteniu vozíka po páde z bicykla.

Autor: Gabriela Kudláčová