Na čom sa dá počas súkromnej plavby na jachte ušetriť?
Na čom sa dá počas súkromnej plavby na jachte ušetriť?

Plavba na jachte je nezabudnuteľným zážitkom, ale aj finančne náročnou dovolenkou. Existuje však niekoľko spôsobov, ako môžete znížiť náklady a stále si užiť luxus a slobodu, ktorú jachting ponúka. Na čom všetkom je možné počas plavby ušetriť?

Výber vhodného plavidla

Pri plánovaní súkromnej plavby je jedným z najväčších výdavkov prenájom samotnej jachty. Výberom menšej alebo staršej jachty môžete výrazne ušetriť. Menšie jachty sú lacnejšie na prenájom a často aj na prevádzku, pretože spotrebujú menej paliva. Staršie jachty môžu byť cenovo výhodnejšie, ak sú dobre udržiavané. Ak sa rozhodujete medzi katamaránom a jachtou, plachtenie je vďaka menšej spotrebe paliva lacnejšie.

Sezónne ceny a flexibilita termínov

Keď kupujete lode na predaj, dobre vyberáte a podobne postupuje aj pri výbere lode na prenájom a termínu plavby. Ceny prenájmu jachty sa výrazne líšia v závislosti od sezóny. Hlavná sezóna (letné mesiace a sviatky) je zvyčajne najdrahšia. Ak ste flexibilní, môžete ušetriť prenájmom jachty mimo hlavnej sezóny. Okrem toho je mimo hlavnej sezóny v destináciách menej turistov, čo znamená lepšie ceny v prístavoch.

Náklady na palivo a trasa

Palivo je jedným z hlavných nákladov počas plavby. Môžete ušetriť, ak optimalizujete svoju trasu a minimalizujete vzdialenosti medzi destináciami. Vďaka vyhýbaniu sa dlhým presunom môžete znížiť spotrebu paliva. Už spomínané plachtenie namiesto používania motora je tiež efektívny spôsob, ako ušetriť na palive, ak to poveternostné podmienky umožňujú. Jachty na predaj sú aj z tohto dôvodu preferované u kupujúcich.

Príprava jedla na palube

Stravovanie počas plavby je drahé, ak sa spoliehate na reštaurácie. Namiesto reštaurácií využívajte raz za čas možnosť prípravy jedla na palube. Jachty sú vybavené kuchyňou, kde si môžete pripraviť jednoduché a chutné jedlá. A grilovanie na palube je skutočný pôžitok. Nakupovanie potravín v miestnych supermarketoch je tiež lacnejšie než stravovanie v reštauráciách.

Doplnkové služby

Veľa ušetríte, ak do partie zoberiete niekoho kto má preukaz vodca malého plavidla pre plavenie po jazerách a riekach alebo kapitánske skúšky pre plavbu po mori. V niektorých prípadoch ušetríte až 200 eur denne na službách profesionálneho kapitána. Tieto peniaze radšej miňte na vodné atrakcie v destináciách a na vstupy do historických pamiatok. Snažte sa nájsť na plavbu dostatočný počet ľudí. Rozrátanie výdavkov na prenájom jachty na viac osôb značne náklady ušetrí. S trochou plánovania si môžete užiť nezabudnuteľnú plavbu na jachte bez toho, aby ste preťažili svoj rozpočet.

Autor: Gabriela Kudláčová