Hmotnosť človeka nie je pri chudnutí smerodajným údajom. Vďaka posilňovaniu sa vaše telo zmení k lepšiemu bez drastického úbytku hmotnosti.

Počas redukcie váhy majú ľudia sklon k neustálemu preverovaniu hmotnosti. Je hmotnosť pri chudnutí naozaj tak dôležitá alebo chudnutie závisí aj od iných parametrov? Stačí si predstaviť veľmi chudého človeka, ktorý rýchlo stratil váhu. Koža na ňom visí a vyzerá nezdravo. Čím je dobré sa riadiť pri chudnutí?

Pri chudnutí sa môže hmotnosť zvýšiť

Znie to absurdne, ale aj pri chudnutí sa môže hmotnosť človeka zvýšiť. U žien vplyvom hormonálnych zmien a zadržiavania vody. U oboch pohlaví vplyvom naberania svalovej hmoty. Známy je fakt, že sval je ťažší ako tuk. Preto sú niektorí vyformovaní športovci oveľa ťažší ako človek, ktorý vyzerá oproti športovcom silnejšie. Pri vážení hmotnosti tela sa nepoužívajú mikrováhy, takže malé zmeny nie je vidieť ihneď. Investujte radšej do osobnej váhy, ktoré dokáže zmerať pomer tukov a svalov v tele. Vďaka takémuto váženiu zistíte, že vaše telo sa mení napriek nezmenenej hmotnosti.

Pekná postava neznamená chudá postava

Nikdy neporovnávajte svoju váhu s iným človekom. Hmotnosť závisí od výšky, veku a svalov. Neustále váženie a porovnávanie vedie k stresu, ktorý spôsobí, že nebudete chudnúť, ale naopak priberať. Nenaháňajte sa za nižšou váhou. Oveľa viac sa sústreďte na to či vyzeráte zdravo a či sa zdravo cítite.

Uvedené informácie sú známe mnohým ľuďom a napriek tomu sa vážia a osobnú váhu berú takmer ako laboratórne váhy. Vážia sa niekoľkokrát denne a začnú svoje telo trápiť nezmyselnými diétami. Porovnávajú váhu pre a po zjedení istej potraviny alebo po vypití vody. Takéto jednanie vedie v závere k poškodeniu zdravia.

Na vyformovanom tele sa musí pracovať

Svalnaté telo vyššej váhy vyzerá krajšie ako veľmi chudé telo. Pekne tvarované paže, zadok alebo nohy si všimne každý. Vychudnuté telo je skôr odpudzujúce ako pekné. Viac ako hmotnosť sledujte rozmery tela. V procese chudnutia sa na začiatku zmerajte. Po mesiaci sa premerajte a porovnajte čísla. Uvidíte, že centimetre ubudli rýchlejšie ako kilogramy.

Sledujte svoje telo v zrkadle a zistíte, že po schudnutí troch kilogramov vyzeráte vďaka cvičeniu lepšie ako pred rokom, keď ste schudli päť kilogramov. Spomenúť musíme aj to, že svaly spaľujú oveľa viac kalórií. Ľudia, ktorí pravidelne cvičia a posilňujú môžu zjesť oveľa viac a nepriberú.