Banka už dávno nie je miesto, ktoré by malo schopnosť zhodnocovať naše peniaze. Problémom je, že koronavírusová pandémia otriasla aj trhom s akciami a nehnuteľnosťami. Jediné, čo sa drží a rastie, je zlato.

K investíciám sa však nehodí akékoľvek zlato. Ide výhradne o investičné zlato v podobe zlatých tehiel, teda o investičné zlaté zliatky. Druhou plnohodnotnou formou sú zlaté investičné mince. Majú výhodu, že sa jednoducho kupujú aj v nižšej nominálnej hodnote. Hodia sa preto trebárs na pravidelné investovanie, kedy si do zlata uložíte časť z každej výplaty.

Investujte bez platby DPH

Láka vás investícia do drahých kovov či do diamantov. Nezabudnite však, že iba pri nákupe investičného zlata ušetríte, pretože neplatíte DPH. To neplatí u nákupu klasického zlata trebárs u šperkov, ale ani pri nákupe investičného striebra, paládia a platiny. A DPH musíte platiť aj pri nákupe diamantov.

Chcete investovať do zlata?

Navštívte bratislavskú predajňu mincovne na Dunajskej ulici 68. Tu vám poradia a zlato tu máte možnosť aj ihneď nakúpiť. Zlaté tehly slovenského pôvodu tu ale nekúpite. Nekúpite ho ani v NBS (teda v Národnej banke Slovenska). Mincovňa Kremnica totiž investičné zlato v podobe zlatých zliatkov nevyrába. Slovenskému trhu preto dominujú investičné zlaté zliatky od švajčiarskych rafinérií Argor Heraeus a P.A.M.P. Z mincí si vyberte trebárs investičné zlaté mince z Rakúska – Wiener Philharmoniker. Hitom sú tiež kanadské s motívom javorového listu a austrálske s klokanom.

„Zlaté mince a zlaté zliatky určené na bezpečnú investíciu do tohto drahého kovu predávame priamo v Bratislave viac ako 9 rokov,“ hovorí Soňa Klempová, vedúca predajne v Bratislave na Dunajskej ulici 68. „Za toto obdobie sme si získali dôveru 15 000 zákazníkov, ktorí si u nás pravidelne dopĺňajú svoje súkromné zlaté rezervy. Zlato dovážame priamo zo zahraničia, od dcérskej spoločnosti rakúskej centrálnej banky. Klienti tak majú istotu pôvodu a rýdzosti.“