Dámy, nezabúdajte pri cvičení na posilňovanie rúk

Pri cvičení by ste sa mali venovať komplexne celému telu a nielen niektorým svalovým partiám. Hlavne ženy majú tendenciu sa zamerať iba na zadok, stehná alebo brucho. Sú to časti tela, ktoré túži mať štíhle a pevné každá dáma. Pri trénovaní vám odporúčame nezanedbávať ani ramená a ruky. Telo je ako stroj, ktorý sa skladá zo súčastí vyžadujúcich si rovnakú pozornosť.

Prečo posilňovať chrbát, ruky a ramená

Mať nádherný zadok, brucho a štíhle nohy je snom každej ženy. V lete v plavkách je neúprosne vidieť každý faldík na bruchu a celulitída na stehnách. Preto je samozrejmé, že ženy pri cvičení venujú enormnú pozornosť týmto častiam tela. Myslite však aj na vaše ramená a ruky. Vyformované ramená v tielku bez rukávov alebo v letných šatách upútajú na prvý pohľad. Dôležité je taktiež budovať postavu tak, aby pôsobila harmonicky. Niekedy plnoštíhle ženy vyzerajú lepšie ako tie, ktoré sa dlhé hodiny trápia kardio cvičením. Sami si porovnajte ženy preferujúce na cvičenie nakladacie činky a vymieňajú na nich podľa požadovanej záťaže kotúče na činky so ženami hodiny behajúcimi na páse. Obe vyzerajú na prvý pohľad štíhle, ale tie, ktoré posilňujú nemajú na tele nič mľandravé a nič im neovísa. Komplexné posilňovanie so závažím alebo vlastnou váhou je viac zábavné a z dlhodobého hľadiska aj efektívnejšie. Striedajte posilňovanie dolnej časti tela s hornou. Načo vám okrem krajších ramien v tielku bude cvičenie rúk? Pomocou posilňovania rúk, ramien a chrbta zlepšíte držanie tela. Vaše pohyby budú ladnejšie a postoj vzpriamenejší. Vrchnú časť tela si často ničíte v sedavom zamestnaní. Jeho precvičovanie zabráni bolestiam krčnej chrbtice a krížovej oblasti. Ľahšie si poradíte s prenášaním ťažkých bremien a problém vám nebude robiť ani manuálna činnosť.

Využívajte váhu vlastného tela, činky alebo hrazdu

Výhodou posilňovania je, že sa mu môžete venovať v pohodlí domova. Stačí vám váha vlastného tela, obyčajné činky alebo hrazdy na dvere. Správna technika cviku, jeho prevedenie a dýchanie sú základom efektivity. Pri niektorých cvikoch by ste si bez ovládania správnej techniky mohli ublížiť. Z hľadiska vašej bezpečnosti je lepšie, keď začnete trénovať pod profesionálnym dohľadom. Neskôr si môžete vytvárať vlastné tréningové programy a cvičiť doma. Variantom je cvičenie podľa videí na internete. Aj tu buďte obozretní a radšej si predplaťte overeného on-line trénera. Pri cvičení s vlastnou váhou sú najlepšími cvikmi na hornú časť tela klasické alebo dámske kliky a plank. Kliky sa dajú robiť aj obrátene pomocou stoličky, do ktorej si zapriete ruky. Plank je variabilným cvikom, a preto dokáže naozaj komplexne vybudovať hornú časť tela. Cvičenie s činkami alebo na hrazde je vždy pestré a veľmi zábavné. Činky i hrazda sú pomocníkmi na tvarovanie bicepsu i tricepsu. Jednotlivé cviky, ktoré nájdete na internete alebo sa naučíte od trénera sa dajú kombinovať stovkami spôsobov. Hrazdy, jednoručné činky, nakladacie činky alebo i celé sety činiek nájdete na stránkach e-shopu inSPORTline. V internetovom obchode inSPORTline na vás čaká veľký výber športových potrieb, jednoduché vyhľadávanie a dobré ceny.