Chyby pri cvičení, ktorých sa dopúšťa každý začiatočník
Chyby pri cvičení, ktorých sa dopúšťa každý začiatočník

Rozhodnutie začať cvičiť vám schvaľujeme, ale mali by ste si dávať pozor na to, ako cvičíte. Môže sa stať, že nesprávnou technikou a inými chybami pri cvičení sa dopracujete k zraneniu. Alebo vás kvôli týmto chybám prestane cvičenie veľmi rýchlo baviť. Do cvičenia sa nepúšťajte bezhlavo. Ak chcete vďaka cvičeniu schudnúť, musíte si upraviť stravu, ktorá sa na chudnutí podieľa až dvomi tretinami.

Nespoliehajte sa len na svoju hlavu

Odpozerať cvičky z videí na internete je síce inšpiratívne, ale ten človek na obrazovke vás nevidí a ani nepočuje. Nevie, ako cviky robíte a nevie, ako pri nich dýchate. Preto ak ste naozaj odhodlaní a chcete sa cvičeniu venovať dlhšie ako len týždeň či mesiac po Vianociach, obráťte sa na skúseného trénera. Pár lekcií, zopár hodín tréningov a uvedomíte si všetky chyby, ktoré ste doposiaľ robili. Keď sa správnu techniku cvičenia naučíte, môžete následne trénovať hoci aj doma.

Absencia zahriatia tela

Drvivá väčšina ľudí zabúda pred tréningom na rozcvičku. Absencia zahriatia je najčastejšia príčina zranenia počas cvičenia. Zahriate svaly sú nielen lepšie pripravené na záťaž, ale tiež lepšie pracujú. Váš tréning bude oveľa efektívnejší a výsledky rýchlejšie viditeľné. Na zahriate môžete realizovať sériu cvikov alebo využiť rotopedy či cyklotrenažér. Pár minút kardia na týchto strojoch vás perfektne napudí na silový tréning. Podobné účinky má tiež približne 10 minút klusania na mieste.

Zlé dýchanie a neodhadnutie hraníc

Bez správneho dýchania sa rýchlo dostaví únava. Dýchanie musí byť plynulé. Pri sťahovaní brušných svalov vydychujte a pri ich uvoľnení sa nadýchnite. Počas silového tréningu si rýchlo na tento spôsob dýchania zvyknete. Horšie je to pri kardio tréningu, počas ktorého veľa ľudí cvičí na kyslíkový dlh. Následne sa čudujú, prečo nechudnú. Je to jednoduché, ak cvičíte s kyslíkovým dlhom, tak telo spaľuje sacharidy a nie tuky. Pozor ešte na jednu veľmi častú chybu. Mnoho začínajúcich športovcov ignoruje trasenie svalov, ku ktorým dochádza pri veľkej záťaži. Ihneď ako pocítite hranicu trasenia, znížte záťaž. V opačnom prípade vám hrozí zranenie a zároveň sa začnú do cviku zapájať iné svaly ako tie, ktoré ste chceli precvičiť.

Nedostatok oddychu

Pri cvičení môžete cítiť veľa typov bolestí. Známa pálivá bolesť znamená, že sval začína pracovať na energetickej hranici. Je nutné prestať cvičiť, oddýchnuť si a až po odznení bolesti sval opäť zaťažiť. Pozor na ostrú bolesť, ktorá je znamením preťaženia svalov a kĺbov. Môže viesť až k zraneniu. Buď ste cvik robili nesprávne, alebo s neprimeranou záťažou. Pri cvičení by ste mali používať profesionálne pomôcky a obliecť sa do vhodného športového oblečenia. Aj vďaka tomu sa budete cítiť pohodlnejšie a predídete zraneniam. Na stránkach e-shopu inSPORTline nájdete všetko potrebné pre rôzne druhy športu.