Nie je žiadnym tajomstvom, že betónové strešné krytiny patria v súčasnosti medzi tie najžiadanejšie. Ide v podstate o akúsi klasiku, ktorá sa môže pochváliť elegantným dizajnom, vysokou odolnosťou voči poveternostným vplyvom, nenahraditeľnou pevnosťou, ba dokonca bezúdržbovosťou. Má samočistiace schopnosti a prípadné organické znečistenie sa očistí tým najprirodzenejším spôsobom – dažďom. Vedeli ste, že tento typ strešnej krytiny výborne odoláva ohňu, keďže betón je nehorľavým materiálom triedy A1, čiže nemôže ani horieť a šíriť do ovzdušia škodlivé látky? Ak máte pocit, že zrovna toto je strecha, ktorá bude vyhovovať aj vašim požiadavkám, vedzte, že ste si vybrali správne!

Aká škridla bude pre mňa najvhodnejšia?

Je pochopiteľne náročné určiť, ktorá škridla bude vyhovovať vám a vašim požiadavkám, keďže v konečnom dôsledku by vám vedel poradiť len skúsený odborník, a to na základe viacerých skutočností. Ak sa neviete rozhodnúť, či pálená alebo betónová škridla, poďme si v krátkosti zhrnúť, aké sú „pre“ a „proti“ oboch typov materiálu. Čo sa týka pálenej škridle, tá sa môže pochváliť pevnosťou, výborným zvukovým útlmom, odolnosťou voči agresívnemu počasiu, schopnosťou eliminácie vzniku rias či machov, prvotriednou životnosťou a jednoduchou údržbou. Medzi nevýhody patrí vyššia nasiakavosť oproti betónovej škridle a väčšinou je jej montáž o niečo náročnejšia, aj keď opäť záleží na výbere predajcu, resp. montážnej firmy.

Dôvody pre výber betónovej škridle sú viaceré, no predovšetkým je to kvalita a pevnosť materiálu, ktorá je odhadovaná až na 100 rokov! Ako už bolo spomenuté v samotnom úvode, betón je nehorľavý, má výnimočné technické vlastnosti a na výber máte z množstva dostupných farebných odtieňov, ktoré sa dajú zladiť prakticky s akýmkoľvek typom fasády. Jednoducho povedané, betónová škridla je jednotkou na trhu, a to nielen kvôli jej prvotriednym funkčným vlastnostiam, ale i prijateľnej cene, keďže energetická náročnosť pri výrobe krytiny je minimálna!