V poslednom čase ste nestihli dobehnúť na toaletu a váš lekár označil tento problém za inkontinenciu? Ak ste počuli, že toto ochorenie postihuje len mužov, nie je to pravda. Ochorenie, pri ktorom neovládateľne uniká moč, je jedným z častých, ktoré trápi približne každého pätnásteho človeka na zemi.

Štatistiky tohto ochorenia hovoria, že inkontinencia postihuje aj ženy. Prvé problémy s únikom moču môžu ženy pocítiť najčastejšie po pôrode, kedy nastáva ochorenie funkcií dolných močových ciest. V období po pôrode preto lekári odporúčajú  odporúčajú posilňovať svaly panvového dna. Na to slúži gymnastika panvového dna alebo aj inak nazývané rehabilitačné cvičenia, ktoré sa postarajú o zosilnenie svalov a pomôžu udržať moč.

Po pôrode často stačí skĺbiť tieto cviky spolu s režimovými opatreniami. Medzi tieto opatrenia patrí častejšie chodenie na záchod, zjednodušenie oblečenia, zmena pitného režimu alebo bližšia dostupnosť toalety. Ak tieto postupy nepomôžu, môže žena, alebo aj muž, podstúpiť elektrickú stimuláciu, ktorá podnecuje svaly panvy k lepšej činnosti. Taktiež pri menšom úniku moču pomáhajú hormonálne liečivá v podobe vaginálnych tabliet a krémov. V horšom prípade sa dajú podstúpiť operácie, ktoré pomáhajú navrátiť pôvodný zdravý stav močového mechúra a trubice.

Nevyhnutní pomocníci

Pri prvotných príznakoch inkontinencie si dokáže pacient regulovať, ako často pôjde na toaletu, no niekedy sa mu stane “nehoda” a moč unikne. Ako prvé ochranné pomôcky sa najčastejšie u žien používajú absorpčné vložky vytvorené pre toto ochorenie. Ich výhodou je možnosť regulovať pocitu vlhkosti a pachu. Pre mužov sú tieto vložky anatomicky prispôsobené.

V ťažších formách úniku moču pomôžu plienkové nohavičky pre ženy, ktoré doprajú nositeľkám lepší pocit sucha, bezpečnosť pred pretečením a hlavne redukujú zápach. Tvar plienkových nohavičiek je rovnaký ako nohavičky textilné, a tak ich nie je pod oblečením  vôbec vidieť. Alternatívou sú nohavičky s upevňovacím pásom, vytvorené pre ťažký únik moču. Upevňovací pás poskytuje bezpečnosť.

Fixačné nohavičky zabezpečujú fixáciu produktov a ich výhodou je možnosť opakovaného prania. Medzi špeciálne nohavičky patria aj nohavičky s kompletnou ochranou. Tie sú vhodné poväčšine pre ležiacich alebo obéznych pacientov. Veľkou výhodou je, že značka TENA ponúka pre svojich pacientov možnosť objednania vzorky zdarma, čo umožňuje vyskúšať absorpčnosť ochranných pomôcok.

Hygiena je dôležitá

Výrobcovia ochranných pomôcok dobre vedia, že hygiena je pri inkontinencii na prvom mieste. Nutné je každodenné sprchovanie či kúpanie, špeciálne sprchové gély a mydlá nevysušujú pokožku a obsahujú látky, ktoré regenerujú pokožku a čistia ju od moču. Na umývanie taktiež existujú špeciálne hygienické utierky, ktoré pomáhajú lepšie reagovať proti podráždeniu pokožky. Na trhu sú k dispozícii vlhčené utierky vytvorené priamo pre inkontinenciu, ktoré chránia pacientov pred nepríjemným zápachom.

Okrem sprchového gélu je možné využiť aj čistiacu penu. Po kúpeli ponúka značka TENA  ochranné pleťové mlieko, ktoré ošetruje citlivú pokožku, dokonale hydratuje a chráni vitamínom E. Na ochranu pokožky je na výber z dvoch druhov ochranných krémov. Jeden je zinkový krém, ktorý chráni najmä veľmi namáhavú pokožku a dostatočne ju hydratuje.

Takáto pokožka bývava často popraskaná a práve zložky ako vazelína, vitamín E či oxid zinočnatý pokožku zregenerujú. Zinkový krém je zložením ekologický produkt a tak je vhodný aj pre alergikov. Druhým krémom na ochranu je vazelína, ktorá je vode odpudivý krém. Vytvára na pokožke ochrannú vrstvu pred zasiahnutím močom, chráni pokožku pred baktériami a poškodením a je ideálna pre osoby s citlivou pokožkou.

Dôležité pri ochorení inkontinenciou je, aby ste sa tohto ochorenia nebáli a hlavne sa medzi ľuďmi nehanbili. Toto ochorenie je časté. O ženách či mužoch z vášho okolia, ktorí trpia inkontinenciou, nemusíte ani vedieť. Nie je preto dôvod cítiť sa nesmelo a vyhýbať sa spoločnosti. V dnešnej dobe je na trhu dostatok produktov, vďaka ktorým sa dá s inkontinenciou komfortne žiť.