Ktorá žena by aspoň raz za život neriešila, že chce zhodiť nejaké nadbytočné kilo a dostať sa do formy? Poznáme to všetky, tak ako poznáme zaručené tipy a triky, ako na to… Ibaže, nie vždy aj fungujú. A keďže cvikov na brucho existuje skutočne veľa, pre laika, čo s cvičením iba začína, je skutočne zložité sa v nich vyznať a odhadnúť, čo je efektívne. Ktoré cviky na brucho zaručene pomôžu a ktoré sú zbytočne preceňované?

Klasické brušáky skôr ako rozcvička

Stále panuje názor, že brušáky sú zárukou úspechu a pekného bruška, pritom pravda je trochu inde. Nik netvrdí, že nám ublížia, alebo že sú celkom neefektívne, to nie, avšak domnievať sa, že postačí denne urobiť niekoľko desiatok brušákov a tým získame vysnívané ploché a vyrysované bruško je veľký omyl. Je totiž treba zapájať aj vnútorné brušné svalstvo, ktoré je potrebné precvičovať komplexnejšie rozmanitými cvikmi na brucho. Ako teda schudnúť z brucha rýchlo a skutočne efektívne?

Najprv rozcvička, potom komplexné cviky na brucho

Teraz, keď už vieme, že brušáky ani značkové fitness oblečenie nestačia, môžeme začať tak, ako sa má. A teda tak, aby bolo v dohľadnom čase vidieť na našom bruchu reálne výsledky. Pri cvičení zameranom na problematické brušné partie myslime na to, že na úvod je vítaná rozcvička. Je veľmi dôležité, aby sme sa pred každým cvikom dostatočne zahriali a naštartovali. Svaly budú vďaka tomu lepšie pripravené na záťaž a predídeme tým aj možným zraneniam. Je dobré si uvedomiť, že ako rozcvičku, tak i konkrétne cviky na brucho vykonávame poctivo, vďaka čomu  je cvičenie v konečnom dôsledku omnoho efektívnejšie. Nejde teda o množstvo nezmyselných, zle prevedených opakovaní, ale o cvičenie pomalšie a komplexnejšie.

Cviky, vďaka ktorým budete mať vysnívané bruško

Najobľúbenejším a tiež jedným z najúčinnejších cvikov na brucho sú už vyššie spomenuté brušáky. Tým sa pravdaže nevyhýbame, iba ich vykonávame správne.

Cviky sed-ľad, teda známe brušáky sa odporúča kombinovať s inými cvičeniami, obzvlášť účinné sú  príťahy v sede, sklápačky či veľmi náročný, no skutočne zázračný cvik na brucho – plank.

Isteže existuje aj mnoho iných cvikov na brucho, pričom každý z nich má svoje výhody aj nevýhody. Pri formovaní brušného svalstva platí ale jedno základné pravidlo: Nech už si vyberieme akýkoľvek cvik, robme ho poctivo, pomaly, správne a pravidelne. Iba tak môžeme očakávať, že bude cvičenie aj formovanie brušného svalstva skutočne efektívne.