Vodný skúter je o adrenalíne a slobode

Vodný skúter ohúril ľudí po celom svete a preto ho určité skupiny doslova milujú. Adrenalínoví nadšenci si bez neho leto ani len nevedia predstaviť a preto si stále viac ľudí kupuje vlastný stroj. Dáva im to voľnosť a slobodu, ktorú inak nikdy pri  prenájme nezískajú.

Kde sa dá u nás jazdiť na vodnom skútri

Aj napriek tomu, že nie sme prímorskou krajinou, máme na Slovensku veľmi veľa možností, kde je možné tieto stroje používať. Dokonca nájdeme aj vyhradené úseky vodných tokov, ktoré sú pre vodný skúter určené. Veľmi obľúbenou trasou je Dunaj a to od Bratislavy po Šamorín, kde je počas sezóny veľa nadšencov letných vodných športov a atrakcií. Okrem tejto trasy je možné jazdiť na ňom aj na uzatvorených vodách, ktorými sú priehrady či jazerá. Ich celý zoznam je uvedený v zozname uzavretých vodných ciest. Veľmi zaujímavými destináciami z tohto pohľadu sú napríklad Duchonka, Zemplínska Šírava či Oravská priehrada.

Netreba ale zabúdať na to, že aj pre používanie vodného skútra platí na Slovensku legislatíva a s ňou spojené predpisy a pravidlá. Kým pri mori nie je potrebné mať oprávnenie, na Slovensku bez neho na skúter nesadajte. Riskujete mastnú pokutu, ktorú udeľuje previnilcom vodná polícia. Rovnako tak neodporúčame jazdu na skútri pod vplyvom alkoholu, ktorá je zakázaná podobne, ako v prípade iného motorového vozidla, či plavidla. Vyhnúť sa týmto predpisom dá vtedy, ak na skúter nasadnete spolu s inštruktorom. Vtedy je on tou oprávnenou osobou, no nie každý túži po takomto spoločníkovi.

Na čo pri jazde nezabudnúť

Ak ste milovníkom vodného skútra natoľko, že máte jeden doma alebo si ho plánujete zaobstarať, nemali by ste zabudnúť na príslušenstvo a doplnky. Každému sa určite zíde vesta a to nielen v jednom kuse. Oblečenú by ju mal mať na sebe každý pasažier pre prípad kolízie. Hoci je pre mnohých zbytočnosťou, ani najmodernejšie vodné skútre nie sú natoľko bezpečné, aby nedošlo k nepredvídateľnej situácii. Práve vesta dokáže byť naozajstným záchrancom života a to aj pre dobrých plavcov. Vestu treba vždy prispôsobiť danej osobe, pretože by mala byť tesná a dobre prišitá.

Výborným doplnkom sú aj ochranné okuliare, ktoré ochránia pred vánkom počas vysokej rýchlosti. Často sa stáva, že dôjde k strate kontroly práve z dôvodu zlej viditeľnosti a preto sú okuliare neoceniteľným pomocníkom napríklad aj proti hmyzu.

Zabúdať netreba ani na rukavice, ktoré sú vhodné pre milovníkov vysokej rýchlosti. Volant je nevyhnutné držať pevne, čo spôsobuje často mozole a poškodenie dlaní. Všetko potrebné príslušenstvo a doplnky ponúkajú vodné skútre Sea–Doo. Okrem toho u nich nájdete aj iné stroje ako napríklad štovrkolky, ktoré ponúkajú adrenalínové zážitky na suchu.