Skolióza
Skolióza

Skolióza patrí medzi najrozšírenejšie civilizačné ochorenia pohybového aparátu. Spočíva v nesprávnom držaní tela, za ktoré môže geometria chrbtice, ktorá je v niektorom mieste skrútená. Ako s týmto problémom účinne bojovať? Efektívnym riešením je SM cvičenie!

O SM cvičení ste už možno počuli. Viete však, čo znamená samotná skratka SM? Písmenko S reprezentuje stabilizáciu a písmeno M zas mobilizáciu. Pri SM cvičení sa využívajú špeciálne pružné laná, ktoré pomáhajú stabilizovať a mobilizovať opornú sústavu človeka, predovšetkým svaly a väzivá v okolí chrbtice.

Posilnením a mobilizovaním týchto svalov je možné dosiahnuť postupné narovnanie chrbtice so skoliózou, lepšie držanie tela a celkovo zdravší život. SM systém je tak najlepším spôsobom, ako postupne liečiť skoliózu.

Prečo neignorovať skoliózu?

Skolióza je mnohými ľuďmi zanedbávaným a podceňovaným ochorením. Pokiaľ sa nedbá na jeho liečbu, obvykle sa s postupom času zhoršuje. Nesprávne držanie tela pri státí, cvičení či chôdzi prispieva k tomu, že chrbtica sa ešte viac deformuje. Situáciu často zhoršuje aj nesprávne sedenie, či už v práci alebo v škole.

So zhoršujúcou sa deformáciou chrbtice začne byť skolióza viditeľná aj navonok, na nesymetrickom postavení tela. Objavovať sa môžu bolesti, či už samotného chrbta, alebo hlavy. Pri dlhodobom ignorovaní skoliózy môže dôjsť až k tomu, že nebudete môcť kvôli bolestiam vykonávať svoje obľúbené aktivity.

Účinné cvičenie na skoliózu

V aktuálnej dobe sa za najúčinnejšie cvičenie na skoliózu považuje práve spomínaný SM systém. Na to, aby ste cvičili správne, je však dôležitý dohľad skúseného odborníka. Práve preto stojí za zváženie napríklad skupinové SM cvičenie v centre Afrehab. Cviky sú prevádzané pod dohľadom odborníkov, v príjemnom prostredí s hudbou.

Cvičenie je vhodné tak pre deti od 3 rokov, ako aj pre seniorov. Vekové obmedzenie prakticky neexistuje! Tak nečakajte a začnite so skoliózou bojovať skôr, ako sa pre vás stane prekážkou.