Ekologická situácia na našej planéte je čím ďalej horšia. Preto je načase, aby ľudstvo začalo zavádzať aspoň nejaké zmeny, ktoré by zmiernili túto situáciu a pomohli by našej planéte. Medzi najnovšie zmeny patrí aj obmedzenie igelitových tašiek, ktoré sa podľa štatistík stávajú už po jednom použití odpadom. Asi netreba pripomínať, že plast je jeden z najhorších materiálov, ktorý veľmi škodí životnému prostrediu. Preto zavádzanie týchto zmien je veľmi dobrým krokom k záchrane našej planéty.

Spotreba igelitiek v EU na obyvateľa je v priemere 200 tašiek ročne. Na Slovensku je toto číslo oveľa zarážajúcejšie. Na jedného Slováka pripadá spotreba igelitiek v hodnote až 466. Preto začali obchodné reťazce spoplatňovať igelitky, no zdá sa, že zatiaľ ani to nepomohlo. Okrem toho musia ponúkať zákazníkom aj iné varianty, ako papierové alebo plátené tašky. Naša vláda sa na základe európskej smernice zaviazala, že to hrozivé číslo zmení. Do roku 2025 plánuje zmenšiť spotrebu igelitiek na prijateľných 40 kusov na jedného Slováka ročne. Uvidíme ako sa bude táto situácia u nás vyvíjať, nakoľko celkom dosť zaostávame za EU a chceme sa dostať na tak malé číslo. Zrejme by pomohla vyššia cena igelitiek, keďže tých pár centov Slovákov neodradí. Alebo možno úplne radikálna zmena ako tomu je najnovšie v Austrálii, kde igelitky zakázali úplne.

V takomto prípade sú riešením buď spomínané papierové tašky. Tie však nevydržia veľa, stačí trocha vody a je po taške. Preto mnoho ľudí začína obľubovať plátené ekotašky. Tie vydržia toho ešte viac ako igelitky a sú spoľahlivým riešením, ako pre vás, tak aj pre životné prostredie. Dajú sa použiť nespočetne veľakrát a nájdu využitie aj mimo nakupovania. Dnes sa vyrábajú už v mnohým tvaroch a hlavne v rôznych dizajnoch, takže sú esteticky vhodné aj na iné použitie. Pokojne do nich uložíte knihy, zošity alebo dokonca notebook, takže sa dajú využiť, aj ako tašky do školy alebo do práce. Pre starších ľudí sú variantov nákupné tašky na kolieskach. Vďaka kolieskam sa nemusia trápiť s ťažkým nákupom a taška im môže slúžiť, ako mierna opora pri dlhej chôdzi.