Na pláž aj k bazénu. Aké plavky sú na rok 2022 trendy?

0
Na pláž aj k bazénu. Aké plavky sú na rok 2022 trendy?
Na pláž aj k bazénu. Aké plavky sú na rok 2022 trendy?

Na pláž aj k bazénu. Aké plavky sú na rok 2022 trendy?

Plavková sezóna na leto 2022 sa blíži . Starostlivo sme pre vás vybrali plavky podľa najnovších trendov. Či už preferujete dvojdielne bikiny, alebo jednodielny strih, určite si vyberiete model, v ktorom sa budete cítiť skvele.

Exotické vzory

Pestré plavky inšpirované exotickou flórou aj faunou sú trendy už niekoľko sezón. Skvele vyzerajú napríklad vzory, ktoré pripomínajú tropickú džungľu s výraznými kvetmi alebo zelenými listami. Chybu ale neurobíte ani s plavkami so zvieracou potlačou – leopardím, zebrím alebo hadím.

Návrat do minulosti

Pristane vám to aj v plavkách v retro štýle. Romantické kvetinové vzory, vyššie nohavičky a jemné volániky pôsobia veľmi nežne a žensky. Vyskúšať ale môžete aj netradičné plavky s dlhým rukávom. Alebo si vyberiete plavky v neónových farbách, ktoré odkazujú na 80. Roky?

Na pláž aj k bazénu. Aké plavky sú na rok 2022 trendy?

V námorníckom štýle

Nesmrteľná kombinácia modrej a bielej k letu skrátka patrí . Vybrať si môžete prúžky aj ďalšie modro-biele vzory, ktoré krásne podčiarknu opálenú kožu. Námornícke plavky ponúkame ako v jednodielnom, tak aj v dvojdielnom prevedení. Stačí si len vybrať tie, ktoré najlepšie podčiarknu vaše krivky. A navyše budete mať istotu, že len tak nevyjdú z módy.

TIP: Riešite, že vám pri dvojdielnych plavkách nesedí podprsenka alebo nohavičky? Na Astratex.sk si môžete jednoducho vytvoriť vlastnú kombináciu veľkostí i designov.

Hrátky s asymetriou

Máte chuť experimentovať? Vyberte si originálne asymetrické plavky. Vyskúšajte napríklad model na jedno rameno alebo ukážte kožu vďaka zaujímavým prestrihom. Ďalším trendom tohtoročného leta sú tiež plavky obojstranné – keď si ich zaobstaráte, získate hneď dva, respektíve štyri modely za jednu cenu.

Rafinované detaily

Pokiaľ sa vám jednoduché jednofarebné plavky zdajú trochu nudné, vyberte si model, ktorý oživuje zaujímavá aplikácia. Môže ísť napríklad o ozdobné kovové ozdoby na ramienkach, krúžky, ktoré odkrývajú kožu na boku plaviek, alebo zaujímavé zaväzovanie na chrbte. Aj drobný detail dokáže „obyčajné“ plavky premeniť na výnimočné.

 

Silový tréning – poznáte všetky jeho benefity?

0
Silový tréning – poznáte všetky jeho benefity?
Silový tréning – poznáte všetky jeho benefity?

Posilňovacie stroje poznáte len z filmov a z časopisov? Na svalnáčov hľadíte s pohŕdaním? Priznajte sa, že im tak trochu závidíte. Nezáviďte a vyskúšajte si aj vy niektorý zo silových tréningov. Nie všetky sú len od dvíhaní závaží. Posilňovanie dokáže byť zábavné a hlavne je jedným z pilierov zdravého životného štýlu. Spoznajte všetky benefity posilňovania a zbavte sa predsudkov o návštevníkoch fitness centra.

Silový tréning nie je len o dvíhaní činiek

Pojem silový tréning sa ľuďom často spája s predstavou bodybuilderov s obrovskými svalmi. Niekomu sa veľmi svalnatí ľudia nepáčia, a preto sa posilňovaniu táto skupina ľudí vyhýba. Na to, aby ste mali svaly ako zo žurnálu by ste však museli cvičiť naozaj intenzívne. Polhodinka v pohodovom tempe nestačí. Zároveň by musela byť vaša strava podrobená mnohým skúškam. Samozrejme, že väčšina silových tréningov prebieha vo fitness centre za pomoci rôznych strojov a činiek. Nie je to ako vybehnúť na rotopedy a hodinu v kuse tlačiť do pedálov. Ide o veľmi rozmanité cvičenie. Každý silový tréning môže byť úplne iný. Okrem klasického posilňovania so závažiami je veľmi efektívne tiež cvičenie s vlastnou váhou. Posilňovať sa dá aj doma. K tomu vám poslúži polohovateľná ľavica, sada činiek, odporové gumy alebo expandery z e-shopu inSPORTline.

Schudnete, zmení sa vaše telo i myslenie

 • Väčšina ľudí začne cvičiť z dôvodu vyššej váhy. Pomocou silového tréningu schudnete rovnako rýchlo ako pri behaní či korčuľovaní. Má to však jeden zásadný rozdiel. Pri kardiu nebudujete svaly, ktoré sú pre udržanie váhy veľmi dôležité.
 • Svaly sú pohonom pre vás metabolizmus. Väčšie svaly znamenajú lepšie spaľovanie, a to dokonca hodiny po tréningu. Mnohé vedecké štúdie dokázali, že svaly namáhané pri posilňovaní musí telo opravovať, čo znamená, že rýchlejšie spaľovanie môže trvať aj dva dni.
 • Samozrejme, že svaly znamenajú tiež iné výhody pre vaše telo. Budete pevnejší, odolnejší, lepšie zvládnete manuálnu prácu, nezadýchate sa pri chôdzi do schodov.
 • Vyformovaná postava vedie k zvyšovaniu sebavedomia. Budete pôsobiť suverénnejšie a cítiť sa psychicky silnejšie.
 • Tak ako aj iné druhy cvičenie, je posilňovanie cestou k zdravému srdcu, pľúcam a silnejšiemu imunitnému systému.
 • Spojenie posilňovania s úpravou stravy vedie k dlhodobému úspechu v boji s kilogramami.
 • Veľa priaznivcov posilňovania vám tiež potvrdí, že silový tréning je návykovou činnosťou, ktorá vás len tak neprestane baviť.

 

Sladidlá: Čím nahradiť cukor?

0
Sladidlá: Čím nahradiť cukor?
Sladidlá: Čím nahradiť cukor?

Ste diabetik, strážite si líniu alebo dbáte na zdravý životný štýl? Nahraďte cukor radšej sladidlami. Aké možnosti máte?

Čo sú sladidlá?

Sladidlo je látka, ktorá sa používa na sladenie potravín a iných výrobkov a je určená na orálne užitie. Sladidlá majú väčší chuťový efekt než cukor, avšak s menším množstvom potravinovej energie. Práve preto sa niekedy umelé sladidlo označuje aj ako ,,zdravé sladidlo“.

Prečo sa vyhnúť bielemu cukru?

Cukor nájdeme dnes už všade. Nielen v ovocí, mede a prírodných produktoch, ale aj v pečive, mliečnych výrobkoch a sladených nápojoch. Cukor je síce nositeľom energie, ale zároveň organizmu nedodáva žiadne iné živiny. Klasický biely cukor sa vyrába rafináciou z cukrovej repy. Pri jeho spracovaní je tak zbavený vitamínov aj minerálnych látok. Nadbytočná konzumácia bieleho cukru môže viesť nielen k obezite, cukrovke a radu ďalších zdravotných problémov, ale môže dokonca na ňom vzniknúť aj závislosť.

Časté problémy pri nadmernej konzumácii cukru:

 • Zvýšený krvný tlak
 • Rýchlejší proces starnutia
 • Cukrovka, obezita, nadváha
 • Kazenie zubov

Tip: Viete, aké sú príznaky cukrovky?

Kde všade môžete nahradiť cukor:

 • pri sladení rannej kávy alebo čaju
 • pri príprave mnohých slaných pokrmoch
 • keď dosladzujete dresing na šalát
 • pri pečení torty, muffinov, palaciniek atď.
 • pri príprave poliev, pudingov
 • na konzerváciu ovocia a zeleniny

Prírodné sladidlá

Prírodné sladidlá sa získavajú z prírodných zdrojov, čím si uchovávajú vysoký obsah minerálnych látok, vitamínov, stopových prvkov a ďalších prospešných látok. Perfektne nahradia biely cukor a prinášajú mnoho zdravotných benefitov. Sú ľahko stráviteľné a šetrné k zdraviu, majú nižší glykemický index a neobsahujú žiadne farbivá ani konzervanty. K tým najznámejším patria:

Stévia

Jedným zo zdravších sladidiel sú steviol-glykozidy, ktoré sa získavajú z rastliny Stevia rebaudiana. Toto sladidlo je nekalorické, ľahko stráviteľné, má nízky glykemický index, a preto je vhodné aj pre diabetikov. Stévia okrem iného obsahuje aj vitamíny a minerály ako vitamín C, vápnik, draslík, sodík, železo a ďalšie. V obchodoch ju nájdete v tabletách, ako tekuté alebo sypké sladidlo. A vášniví pestovatelia si môžu zaobstarať rastlinu priamo domov a sladidlo si vyrobiť pekne po domácky.

Tip: Poznáte lucumu – zdravé a čisto prírodné sladidlo s obsahom vlákniny?

Xylitol

Xylitol, nazývaný aj brezový cukor sa vyrába z brezovej šťavy, má málo kalórií a nízky glykemický index. Je vhodným sladidlom pri low-carb a redukčných diétach.

Erythritol

Tento cukor sa prirodzene nachádza v ovocí, v hubách, dokonca aj vo víne. Chutí podobne ako obyčajný biely cukor, no narozdiel od neho nemá takmer žiadne kalórie. Vďaka nulovému glykemickému indexu sa považuje za vhodné sladidlo pre diabetikov. Erithrytolom môžete dochutiť kávu, čaj, limonády, omáčky či dresingy.

Tip: Viete, na čo si dať pozor pri cestovaní s diabetikom?

Sirupy

K osladeniu kaší, koláčov, ale aj iných pokrmov môžete využiť sirupy: ryžový sirup, agávový sirup, datľový sirup, čakankový sirup. Každý je iný a má iné vlastnosti, tým si určite medzi nimi nájdete aj vy svojho favorita.

Ďalšie prírodné sladidlá: sorbitol, kokosový cukor, trstinový cukor, panela, med.

Umelé sladidlá

Umelé sladidlá sú klasickou náhradou za sacharózu, využívajú sa na zachovanie sladkej chuti a zároveň zníženie energetického obsahu potravín a nápojov. Ich plusom je, že obsahujú len minimum alebo takmer žiadne kalórie, no nemajú žiadnu výživovú hodnotu.

Na trhu nájdete aj niekoľko umelých sladidiel, ktoré sa odlišujú vlastnosťami, ale aj využitím. Tu sú niektoré z nich:

Aspartám

Aspartám je viac než 200x sladší ako cukor, preto ho stačí len málo. Predáva sa ako sypké sladidlo a tablety, môžete si teda zvoliť formu, ktorá vám bude najlepšie vyhovovať.

Sacharín

Sacharín je pravdepodobne najznámejšie a najpoužívanejšie umelé sladidlo. Je cenovo dostupné a dobre sa rozpúšťa vo vode. Sacharínové tablety môžete skvele využiť do varenia, pečenia alebo do teplého nápoja. Pre diabetikov je vhodný v obmedzenom množstve.

Sukralóza

Sukralózu nájdeme v mnohých potravinách ako sú napríklad jogurty, dietne napoje alebo sirupy. Jej výhodou je odolnosť voči vysokým teplotám, a preto sa využíva najmä pri pečení a sladení horúcich nápojov.

Sladidlá pre diabetikov

Niektoré sladidlá sú určené špeciálne pre diabetikov, teda ľuďom s cukrovkou, ktorí sa nechcú vzdať chuti na sladké. I keď tieto sladidlá majú sladkú chuť, neobsahujú takmer žiadne kalórie. Pozor na niektoré sladidlá by si mali dávať tehotné a dojčiace ženy.

Tip: Vedeli ste, že pobyt v kúpeľoch môže mať blahodarný účinok aj pri chorobách ako cukrovka?

Tehotenská cukrovka

Na nadmernú konzumáciu cukru by si mali dávať pozor aj budúce mamičky. Počas tehotenstva sa totiž môže rozvinúť tehotenská cukrovka. Začína sa približne v 24. týždni tehotenstva, po pôrode zvykne ustúpiť až úplne zmiznúť. Všetko však závisí od toho, ako k nej budete pristupovať.

Tip: Viete, aké príznaky má tehotenská cukrovka?

Tipy na recepty so sladidlami

Tipy na recepty so sladidlami
Tipy na recepty so sladidlami

Keďže sladidlá sú dostupné vo všetkých formách, môžete si vďaka nim osladiť všetko. Od nápoja po omáčku, upiecť koláč či dochutiť zálievku na šalát a podobne. Okrem toho sú vhodnou voľbou ako vo svojej strave redukovať obsah sacharózy a predovšetkým nadbytočný príjem kalórií, ktoré telo uloží vo forme tukov. Nahraďte teda cukor sladidlami pri pečení aj zavaraní a inšpirujte sa nasledovnými receptami.

Tip: Ako sa vhodne stravovať pri cukrovke?

Ak po vyšetrení zistíte, že máte tehotenskú cukrovku, je určite potrebné navštíviť diabetológa alebo iného odborníka a zmeniť váš životný štýl, teda upraviť si stravu a dopriať si pravidelný pohyb.

Ananásové smoothie s javorovým sirupom

Na 1 porciu potrebujete:

 • 2 hrnčeky čerstvého ananásu (kocky)
 • 1 hrnček mlieka
 • štipka vanilky (voliteľné)
 • 1 lyžica javorového sirupu

Postup:

Všetky suroviny vložte do mixéri a dohladka rozmixujte. Hotové smoothie ozdobte čerstvou mätou a plátkom ananásu.

Lievance

Potrebujete:

 • 1 vajce
 • hrnček hladkej múky
 • 2 lyžičky stévie
 • hrnček vlažného mlieka
 • 1 lyžička kypriaceho prášku
 • 3/4 hrnčeka čučoriedok + hrsť čučoriedok na ozdobu
 • biely jogurt na ozdobu
 • maslo, ghí alebo olej na vyprážanie
 • štipka soli

Postup:

 1. Múku, kypriaci prášok, stéviu, štipku soli vložíte do misy a dobre premiešate.
 2. Pridajte mlieko a vajcia a všetko dobre vymiešajte do hladkého cesta.
 3. Do cesta jemne vmiešajte ¾ hrnčeka čučoriedok.
 4. Rozohrejte si panvicu a nechajte na nej rozpustiť kúsok masla.
 5. Naberačkou vytvarujte na panvici lievančeky a opekajte do zlatista 1-2 minúty z každej strany.

Tip: Teplé lievance môžete servírovať napríklad s kopčekom jogurtu, ozdobiť čerstvými čučoriedkami alebo iným ovocím alebo poliať javorovým sirupom.

Hroznový koláč z ovsených vločiek

Potrebujete:

 • 100 g celozrnnej špaldovej múky
 • 150 g bieleho jogurtu
 • 2× vajcia
 • 2 lyžičky kypriaceho prášku do pečiva
 • 100 g ovsených vločiek
 • 50 g maku
 • 200 g hrozna
 • 3 lyžice stévie
 • voda

Postup:

 1. Všetky suroviny okrem hrozna dajte do misky, zmiešajte a osladíme podľa chuti.
 2. Pripravte si plech s papierom na pečenie.
 3. Cesto následne nalejte na plech.
 4. Hrozno umyte, podľa potreby nakrájajte na polovičku a dajte ho na koláč.
 5. Koláč vložte rúry a pečte na cca 25 minút pri 180 ° C.

Dominika Blchová, SEO služby a copywriting

Tipy, ako si posilniť a upevniť partnerský aj milostný život

0
Tipy, ako si posilniť a upevniť partnerský aj milostný život
Tipy, ako si posilniť a upevniť partnerský aj milostný život

Nič sa nevyrovná tomu úžasnému pocitu búšeniu srdca a motýlikom v bruchu. Nová láska je v prvých týždňoch a mesiacoch najmä o vzrušení a vzájomnej príťažlivosti. Po určitom čase sa však iskra môže vytratiť, uhasiť romantiku a vzťah uviazne v rutine. Stalo sa to aj vám? Nezúfajte.

Inšpirujte sa nasledujúcimi tipmi, ako si aj v dlhoročnom vzťahu pestovať vášeň, lásku a sexualitu.

Ako rozpoznáte, že váš vzťah stratil iskru?

Ak sa nachádzate s niekým vo vzťahu už niekoľko rokov, váš vzťah prirodzene prechádza rôznymi fázami. Či už sú to rôzne stresové faktory, finančné problémy alebo rodinné povinnosti, je ľahké venovať pozornosť iným veciam, než svojmu partnerovi. Ako spoznáte, že vám vo vzťahu chýba iskra:

 • Neexistuje žiadny fyzický dotyk a vytratila si intimita. Žiadne držanie sa za ruky, maznanie, vrúcne objatia a dávanie komplimentov
 • Už spolu „nerandíte“, neoslavujete žiadne výročia ani narodeniny
 • Prestali ste sa snažiť. Či už po psychickej alebo fyzickej stránke. Nezáleží vám na tom, ako vyzeráte a čo si o vašom vzhľade myslí váš partner
 • Vytráca sa záujem trávenia času spolu. Namiesto toho, aby ste trávili čas s vašou polovičkou, hľadáte spoločnosť u priateľov

Tip: Poznáte dôvody, prečo hľadáme partnerské vzťahy?

5+1 tipov, ako si posilniť partnerský vzťah

1.Komunikujte

Pamätáte si, kedy ste sa naposledy skutočne rozprávali so svojím partnerom? Komunikácia je v každom vzťahu nevyhnutná. Rozprávanie neznamená len „small talk“ pár minút pred spaním. Znamená to zdieľať skutočné, emocionálne spojenie so svojou milovanou osobou, vidieť veci z ich pohľadu, robiť si plány do budúcnosti a zistiť, čo váš partner práve prežíva a ako sa cíti.

To isté platí aj o rozhovoroch o sexuálnom živote. Niektoré pary sa často sťažujú na nezhody v partnerskom sexuálnom živote, pretože sa nevedia porozprávať o problémoch. Je dôležité nájsť si čas na dôverný rozhovor a otvorene vyjadriť svoje priania a túžby a vylepšiť si tak intímny život.

2. Naplánujte prekvapenie

Plánovanie rande s prekvapením je skvelý spôsob, ako sa vymaniť zo zabehnutých koľají a ukázať partnerovi, že na neho myslíte, a že vám na ňom záleží. Vyhraďte si preto čas vo vašom kalendári pre svojho partnera a strávte kvalitný čas robením niečoho, čo máte obaja radi.

Či už ide o drink alebo večeru, návštevu múzea alebo iba prechádzku, váš partner uvidí, že vám na ňom záleží a vy si obaja tak pripomeniete dôvody, prečo ste spolu a že chcete na vašom vzťahu aj naďalej pracovať.

3. Vzdelávajte sa – eroticky

Využite silu internetu a preskúmajte rôzne sexuálne praktiky, milostné polohy či erotické hry a meditácie. Existuje mnoho možností, ako si okoreniť sexuálny život, ktorý ste možno už dlhšiu dobu udržiavali na rovnakej línii. Naberte odvahu, buďte otvorený novým možnostiam a skúsenostiam. Uvidíte, že takéto poznanie dokáže obohatiť milostný život aj u vás.

Inšpirácia: Vyskúšajte niečo nové. Naštudujte si návod, ako na análny sex.

4. Trávte čas oddelene

Čas strávený od seba môže byť niekedy dobrá vec. Aj keď je to len hodina na lekcii jogy alebo víkend v horách s priateľkami, ak strávite nejaký čas od seba, v skutočnosti poskytnete vášmu partnerovi priestor na to, aby ste mu chýbali a naopak.

Robiť svoje vlastné veci vám tiež poskytne vymaniť sa z bežnej rutiny a o starostlivosť o seba netreba ani hovoriť. Ak si raz za čas urobíte čas pre seba a urobíte to, čo chcete, zvýši to vaše sebavedomie.

5. Posilnite váš intímny život zážitkami

Posilnite váš intímny život zážitkami
Posilnite váš intímny život zážitkami

Jednou z ďalších možností ako si osviežiť milostný život je zvodná erotická bielizeň. Bielizeň napomáha k tomu, aby sme sa cítili atraktívne a prirodzene sa tým zvyšuje aj záujem o sex. Erotickú bielizeň môžete dokonca zakomponovať aj do predohry a zvýšiť tak vzrušenie. Dôležité je však nájsť a vystihnúť ten správny okamih.

Osvieženie v sexe prichádza často v slávnostných, nevšedných chvíľach, na dovolenke, cez Vianoce, a tak to ma byť.

Tip: Erotické spodné prádlo určite nezabudnite využiť aj pri vašej svadobnej noci.

6. Bavte sa

Dokonca aj v tom najlepšom vzťahu sa po niekoľkých rokoch môže vytratiť chuť na sex. Zmeňte to:

 • Buďte dobrodružní. Možno ste nikdy nemali sex na podlahe alebo na odľahlom mieste v lese. Teraz je možno čas to vyskúšať
 • Buďte zmyselní. Vytvorte si prostredie na milovanie, ktoré osloví všetkých päť zmyslov. Sústreďte sa na pocit jemnosti pokožky, rytmus príjemnej melódie, vôňu v miestnosti či svetlo sviečok. Použite toto zmyslové vedomie pri milovaní so svojím partnerom
 • Buďte hraví. Doprajte si spoločný bublinkový kúpeľ a dostaňte sa do nálady
 • Buďte kreatívni. Rozšírte váš sexuálny repertoár a obmieňajte vaše scenáre. Napríklad, ak ste zvyknutí milovať sa v sobotu večer, vyberte si nedeľné ráno. Experimentujte s novými pozíciami a aktivitami. Vyskúšajte sexuálne hračky a ako aj už spomínanú sexy spodnú bielizeň

Nečakajte. Urobte zmenu namiesto toho, aby ste dúfali, že to urobí váš partner. Túžba, sex a fyzická intimita určite stoja za boj. Ak túžba a iskra vo vzťahu pominula, no na vašom partnerov vám nesmierne záleží, berte to ako znamenie, aby ste na vašom vzťahu zapracovali.

Dominika Blchová, SEO služby a copywriting

 

Pozor na kvalitu služieb! Ako spoznať dobrý kadernícky salón

0
Pozor na kvalitu služieb! Ako spoznať dobrý kadernícky salón
Pozor na kvalitu služieb! Ako spoznať dobrý kadernícky salón

Kadernícke salóny nájdete vo väčších mestách na každom rohu. Ich kvalita kolíše od skvelých služieb cez priemernosť až k totálne neodbornému prístupu. Pre niekoho je smerodajná cena. Avšak cena nie vždy konsoliduje s ponúkanými službami. Najdrahší salón v centre môže mať horšie služby ako malé kaderníctvo na konci mesta. Ako spoznať, že je kaderníctvo naozaj kvalitné a s jeho službami budete spokojní?

Nedajte sa zlákať luxusnými priestormi

Tlmené farby, exkluzívne vyzerajúce lustre, pohodlné kožené sedačky a na stenách nádherné koláže. Toto všetko môže na prvý pohľad evokovať luxus, ktorý veľa ľudí spája s kvalitou. Samozrejme, že kaderníctvo má mať priestory príjemne zariadené, sedenie pohodlné a jeho vybavenie najlepšími kaderníckymi pomôckami je samozrejmosťou. Všetky služby sú však o ľuďoch a nie o veciach. Preto je kadernícky salón tak kvalitný ako kvalitné, profesionálne kaderníčky či kaderníkov zamestnáva. Viete, ako zistíte kvalitu kaderníčky?

Šikovná kaderníčka = maximálna spokojnosť

Zahrajte sa na detektíva a zistite si recenzie na kaderníctvo

Možno ste v meste nová alebo chcete zmeniť kaderníctvo. V tomto prípade sa budete musieť zahrať na detektíva a opýtať sa susedky, známych alebo kolegýň, ktorý salón navštevujú a či sú s jeho službami spokojné. Dnes sa dá o danom kaderníctve veľa zistiť na internete. Zapojte sa do diskusií, pátrajte v recenziách. Smerodajné sú hlavne výsledky práce kaderníčky, takže ak vidíte na hlave vašej známej nový účes, tak sa jej spýtajte, kde jej tú nádheru vyčarovali.

Dobrá kaderníčka berie do úvahy vašu predstavu a pridá svoje skúsenosti

Iste to poznáte, videli ste susedu s novým zostrihom a ihneď túžite aj vy nosiť na hlave podobnú kreáciu. Dobrá kaderníčka si vaše predstavy vypočuje, a ak je daný účes k vašej tvári či vlasom vhodný, tak vám vytvorí presne taký zostrih ako ho opíšete. No nie za každú cenu. Kaderníčka vám musí vedieť poradiť, čo je pre vaše vlasy a pre vás najvhodnejšie. Musí byť tak trochu psychológ a prihliadať aj na váš životný štýl a štýl obliekania.

Dobrá kaderníčka rozumie nielen vlasom, ale má tiež prehľad vo vlasovej kozmetike

Kaderníčka by vám mala vedieť pomôcť so zmenou účesu a poradiť vám, akú kozmetiku by ste mali používať. Dobré kaderníctvo spoznáte podľa vlasovej kozmetiky, ktorú aplikuje a predáva. Napríklad značka Kérastase patrí momentálne k top produktom v tejto oblasti. Zo salóna by ste mala odísť s novým účesom, novými vedomosťami a vzorkami kvalitnej kozmetiky.

 

 

Viete, aké vlastnosti má kvalitná turistická obuv?

0
Viete, aké vlastnosti má kvalitná turistická obuv?
Viete, aké vlastnosti má kvalitná turistická obuv?

V obchodoch je možné nájsť veľké množstvo turistickej obuvi rôznych značiek. Veľká ponuka je značne mätúca a niekedy nás bohužiaľ očarí cena, ktorej dáme prednosť pred kvalitou. Nájsť dobre padnúce a prvotriedne topánky určené do hôr je veľmi ťažké. Poradíme vám, ako vyzerá kvalitná turistická obuv a z akých typov si môžete vybrať.

Ktorý model turistickej obuvi budete potrebovať

Turistická obuv sa vyrába tak, aby bola prispôsobená na nosenie pre všetky vekové kategórie a pre všetky pohlavia. Dajú sa zohnať topánky pre deti, pánov alebo dámska turistická obuv. Okrem toho existujú modely obuvi na túry deliace sa do kategórií podľa terénu, v ktorom sa budete pohybovať. Základné typy sú určené na bežné horské výstupy, do náročného terénu sú topánky prispôsobené lezeniu po skalách alebo chránia chodidlo voči nízkym teplotám. Ak sa práve nechystáte zapojiť do horskej expedície, tak vám budú stačiť nízke alebo vysoké turistické topánky. Nízke trekové resp. turistické topánky si kupuje veľa ľudí kvôli vzhľadu a tiež univerzálnemu využitiu. Sú vhodné na dlhšiu prechádzku do okolia a tiež na túru v nenáročnom, mierne stúpajúcom teréne. V prípade, že sa chystáte na výstup s prudším stúpaním, tak si kúpte vysoké trekové topánky, ktoré lepšie ochránia členky pred vyvrtnutím. Ich oporu budete potrebovať tiež v situácii, kedy na chrbte nesiete veľkú záťaž. Samozrejme, že výrobcovia mysleli aj na horolezcov a expedície. Turistická obuv pre tieto skupiny ľudí je mimoriadne odolná a chráni chodidlá pred extrémnym počasím.

Ako spoznáte kvalitnú turistickú obuv

Kvalitná turistická obuv musí spĺňať viaceré vlastnosti. V prvom rade by mala disponovať podošvou, ktorá odolá ostrým kameňom, je stabilná aj na klzkom povrchu a ohybná tak, aby sa vám v topánkach pohodlne chodilo. Kvalitná obuv do hôr by mala mať nielen podošvu, ale tiež medzipodošvu, ktorá plní funkciu tlmenia nárazov. Keď si budete takúto obuv kupovať, všímajte si, ako vám sedí na prstoch i v oblasti päty. Noha nesmie v topánke kĺzať. O stabilitu sa starajú šnúrky, ktoré začínajú tesne nad prstami. Vďaka takému umiestneniu viazania viete lepšie zastabilizovať nohu. Nemenej dôležitá ako podošva je vrchná časť topánky. Lacnejšie sú vyrobené z textílií, ktoré sú na nosenie pohodlné, ale bohužiaľ horšie odolávajú vlhkosti. Naopak koža je pevná, perfektne sa prispôsobí tvaru chodidla a odoláva rôznym poveternostným podmienkam. Každá obuv do hôr musí mať pod vrchným materiálom membránu. Táto časť topánky sa stará o vodovzdornosť a odvádza vlhkosť z vnútra topánky.

 

 

Všestranné tréningy pomocou hrazdy na stenu

0
Hrazda na stenu
Hrazda na stenu

Hrazda na stenu patrí medzi pomôcky na cvičenie, ktoré sa dajú využiť na domáce tréningy. Prednosť jej dávajú predovšetkým muži túžiaci po vypracovanom svalstve na rukách, chrbte a bruchu. S hrazdou na stenu sa dajú robiť rôzne psie kúsky, ktoré zabavia a spestria každý tréning. Tieto kúsky je možné realizovať vďaka pomôckam zaveseným na hrazde.

Vyberte si správne a zmeňte svoje tréningy z nudy na akciu

Hrazda na stenu je prostriedkom k dosiahnutiu rastu svalov v partiách ramien a chrbta. Pri zhyboch si precvičíte tiež brucho. Tréning na hrazde je maximálne efektívny vďaka tomu, že pri tréningoch na hrazde využívate váhu vlastného tela. Ak vám ani takáto záťaž nestačí, môžete si na chrbát navliecť záťažovú vestu a garantujeme vám, že svaly budú rásť ako z vody. Okrem hrazdy na stenu sa dajú na domáci tréning využiť aj hrazdy na strop alebo tie, ktoré je možné zavesiť na dvere. Všetky typy hrázd majú výhodu v tom, že vám doma nezaberú veľa miesta. Ak sa pre kúpu tejto pomôcky rozhodnete, zamerajte sa na kvalitné spracovanie s protišmykovou úpravou. Väčšina hrázd je vyrobených z ocele, takže sa o ich životnosť nemusíte obávať. Pozor na to, aby ste zvolili správnu veľkosť hrazdy. Zaujímať by vás mala jej dĺžka a priemer úchopu. Pre väčšiu variabilitu cvikov si kúpte hrazdu, ktorá bude čo najdlhšia, ideálne okolo 110 cm. Pri cvičení na takejto hrazde máte viac možností zavesenia tela a využiť ju môžete aj ako základ pre iné cvičebné pomôcky. Nemenej dôležitá je hrúbka úchopu, aby sa vám ruky pri cvičení nešmýkali alebo naopak ste nemali problém tyč poriadne uchopiť. Pre pánov by mala stačiť hrúbka 34 mm.

Hrazda na stenu a ostatné pomôcky na cvičenie

Počas montovania hrazdy na stenu je nutné myslieť na to, že voľný priestor musí zostať nad hlavou a po zavesení na hrazdu dokážete úplne vyrovnať nohy. V okolí hrazdy by sa nemali nachádzať predmety, nábytok a iné veci, ktoré by vám mohli prekážať pri robení zhybov. Podobne postupujte aj v prípade, že si kúpite bradlá na stenu. Na obe pomôcky sa dajú pripevniť rôzne nástroje, ktoré vám tréning spestria. Napríklad TRX laná pomáhajúce formovať úplne iné partie svalov ako na hrazde. Navyše si s ich pomocou zlepšíte koordináciu tela. Okrem lán je možné na hrazdu zavesiť gymnastické kruhy či odporové gumy. Na stránkach e-shopu inSPORTline nájdete dokonca kompletný závesný posilňovací systém, ktorý je vlastne malou posilňovňou určenou do vašej obývačky.

 

 

 

 

 

Chyby pri behaní, ktoré robí väčšina začiatočníkov

0
Chyby pri behaní, ktoré robí väčšina začiatočníkov
Chyby pri behaní, ktoré robí väčšina začiatočníkov

Možno sa vám zdá, že beh je športom, ku ktorému nepotrebujete žiadnu inštruktáž. Beh však nie je chôdza, a preto je nutné pri jeho realizovaní dodržiavať isté pravidlá a vyvarovať sa chybám, ktoré by vám mohli spôsobiť zranenie. Zranenie pre bežca znamená dlhé obdobie bez pohybu a v niektorých prípadoch aj nutnosť operácie. Viete, ktoré chyby pri behaní robia ľudia najčastejšie a ktoré ich najviac demotivujú?

S jarou prichádzajú na trate neskúsení bežci a zrazu sa vytratia

Jar je obdobím, kedy sa cyklotrasy a bežecké terény hemžia namotivovanými ľuďmi behajúcimi o sto šesť. Po pár týždňoch zrazu títo ľudia zmiznú. Časť z nich prestane behať, pretože nemajú dostatočnú motiváciu a druhá časť kvôli zraneniam. Prvú chybu, ktorú neskúsení bežci robia je to, že vybehnú na trať v klasických vychádzkových teniskách. Bežecká obuv je pre bežca rovnako dôležitá ako činky pre bodybuildera. Ak si na nohy obujete nesprávnu obuv, trpieť budú členky, päty, prsty, kĺby a za pár dní stratí chuť behať kvôli zraneniam alebo bolesti. Niektorí ľudia najskôr skúsia rôzne bandáže, ortéza na koleno sa stane ich verným spoločníkom a napokon kvôli bolesti so športom skončia. Preto vždy behajte len v bežeckej obuvi, ktorú si vyberte podľa vášho obľúbeného terénu. Iná je vhodná na asfaltové povrchy a iná na trailové trasy. Všetky modely bežeckej obuvi za skvelé ceny nájdete na stránkach internetového obchodu inSPORTline.

S behom začínajte pozvoľna, neprepínajte svoje sily od prvej minúty

Ďalšou chybou, ktorá vedie pri behaní k rýchlemu koncu je to, že príliš prepnete svoje sily. Od prvej do poslednej minúty bežíte na plný plyn, a preto sa rýchlo unavíte. K tomu si pridajte zlé dýchanie a zistíte, že nedokážete behať ani 15 minút. Behať by ste mali pozvoľna, zo začiatku len poklusom a postupne na tempe pridávajte. Ak nevládzete, nahraďte na pár minút beh chôdzou. V prípade, že sa necítite dobre, tak behať nechoďte. Únava alebo ochorenie môžu viesť k zraneniu. Behu sa nemusíte venovať každý deň. Doprajte telu dva až tri dni oddychu alebo nahraďte občas beh inou pohybovou aktivitou. Aby vás behanie neprestalo baviť, zmeňte trasu, počúvajte pri behaní hudbu alebo sledujte svoje pokroky pomocou fitness náramku.

Behanie nie je veda, ale základy sa potrebuje naučiť každý bežec

Pre neskúsených bežcov je lepšie, keď sa začnú behaniu venovať s niekým, kto ovláda techniku alebo sa obrátia na bežecký klub. Efektívna technika behu je ďalším spôsobom ako predísť zraneniu a dosahovať lepšie výsledky. Tréner vás naučí správne spôsoby došľapovania, držanie tela a určí vám optimálnu dĺžku kroku.

 

 

Ako cvičiť na bežeckom páse efektívne a bez rizika zranenia

0
Ako cvičiť na bežeckom páse efektívne a bez rizika zranenia
Ako cvičiť na bežeckom páse efektívne a bez rizika zranenia

Investícia do kvalitného bežeckého pásu sa vám vyplatí. Ak behanie milujete, nebudete sa ho musieť vzdať za žiadnych okolností alebo kvôli zlému počasiu. Bežecký pás vám umožní behať v pohodlí domova a behanie na ňom je rovnako prospešné pre vaše zdravie ako behanie v exteriéri. Dajte si však záležať na efektivite behu a chráňte sa pred zranením.

Využite všetky funkcie bežeckého pásu

Na behanie na páse nepotrebujete žiadne špeciálne oblečenie, ale dbajte na výber tenisiek. Bežecká obuv ochráni vaše chodidlá, členky, zabráni únave alebo vyvrtnutiu. Napriek tomu, že budete na páse behať doma, mali by ste sa obliecť tak, aby vás samotné oblečenie k behaniu motivovalo. Ak vám však vyhovuje staré tričko a vyťahané tepláky, tak pokojne behajte aj v tomto oblečení. Okrem klasického behu po rovine je možné na páse behať s rôznym sklonom a meniť intenzitu rýchlosti pásu. Pre efektívny tréning využite všetky funkcie, ktoré váš bežecký pás umožňuje. Nastavenie sklonu na páse dokáže niekoľkonásobne zvýšiť váš tep, ktorý je pre spaľovanie dôležitý. Začiatočníkom stačí nastaviť sklon 5 % a pokročilí si môžu dovoliť 15 % sklon. V prípade, že nedokážete behať so sklonom rýchlo, vyskúšajte sa na bežeckom páse vyblázniť inak. Napríklad s vyšším sklonom a menšou rýchlosťou robte výpady alebo každý druhý krok urobte polovičný drep.

Pozor na stereotypné cvičenie

V niektorých domácnostiach slúži bežecký pás len ako sušiak na bielizeň. Vysoká motivácia prvých dní po kúpe pásu sa rýchlo zmenila na odpor k behaniu. Príčiny tohto stavu môžu byť rôzne, ale zväčša ide o to, že ste cvičili veľmi stereotypne alebo ste sa pri behaní nudili. Preto pohyb na páse spojte s inými činnosťami. Počas behania sa dá počúvať hudba, pozerať filmy alebo sa dokonca vzdelávať pomocou audio jazykového kurzu. Stereotypu predídete vďaka intervalovému tréningu. Nebehajte po celý čas rovnakým tempom, ale si vytvorte pestré tréningy. Nielenže sa nebudete nudiť, ale tiež dosiahnete rýchle pokroky a rýchlejšie schudnete.

Intervalový tréning je efektívny a zábavný

Počas intervalového tréningu striedajte maximálnu rýchlosť s chôdzou alebo meňte sklon pásu. Intervalový tréning vás bude skutočne baviť, a ak si stanovíte ciele, tak vás chuť do cvičenia nikdy neprejde. Na páse je možné využívať dokonca činky. Závažia na rukách alebo nohách precvičia väčšie svalové partie a pomôžu vám formovať telo. Behať na páse by ste nemali každý deň. Doprajte telu oddych, a preto trénujte každý druhý deň minimálne 30 minút. Vyberte si bežecký pás, ktorý vám bude vyhovovať svojimi funkciami a nájdete pre neho doma dostatok priestoru. Veľký výber bežeckých pásov ponúka internetový obchod inSPORTline, kde nájdete nielen stroje na cvičenie, ale tiež kompletnú výbavu pre každý šport.

 

 

Zirkónové zuby – aké sú ich výhody?

0
Zirkónové zuby – aké sú ich výhody?
Zirkónové zuby – aké sú ich výhody?

Prišli ste v dôsledku nešťastnej nehody o niektorý zo svojich zubov? V dnešnej dobe to už nemusí byť veľký problém! Vďaka zirkónovým implantátom je možné zub nahradiť umelým tak, že ani nerozoznáte, že daný zub nie je „živý“!

Implantológia je v dnešnej dobe na mimoriadne vysokej úrovni. Pomocou moderných technológií je možné vyrábať umelé zuby na mieru, presne podľa otvoru vo vašej ústnej dutine. Náhradný zub tak bude dokonale sedieť na danom mieste, ako keby bol reálny. Nikto tak nemá šancu zistiť, že je vlastne umelý.

Existuje hneď niekoľko materiálov, ktoré sa využívajú na výrobu zubných implantátov. Jedným z najmodernejších, no zároveň aj najvýhodnejších, je práve zirkón. Konkrétne, oxid zirkoničitý. Aké výhody majú zirkónové zuby?

Vhodné aj pre citlivých ľudí

Pri aplikácii zubných implantátov sa pomerne často stáva, že ľudské tkanivo nevhodne zareaguje na prítomnosť umelého zuba. Výsledkom sú často bolesti a iné nepríjemnosti, ktoré takýchto pacientov následne môžu sprevádzať aj dlhšiu dobu. Práve v tomto smere prinášajú zirkónové zuby značný benefit – zirkón je totiž biologicky 100 % kompatibilným materiálom, nijako tak nedráždi okolité tkanivá. Po osadení implantátu tak nebudete trpieť na žiadne vedľajšie reakcie.

Naviac, zirkón je dlhodobo stabilným materiálom, ani po niekoľkých rokoch v ústnej dutine tak nezačne strácať svoje pôvodné vlastnosti. Benefitom je taktiež jeho vysoká pevnosť a odolnosť – zub sa nebude drobiť či lámať v dôsledku tvrdých kúskov potravy.

Profesionálna implantológia

Na to, aby vám implantáty skutočne dobre sadli a nespôsobovali žiadne problémy, je dôležitá profesionálna implantológia. Tú zabezpečujú napríklad odborníci v stomatológii Aupark. Tí využívajú najmodernejšie technológie a metódy, vďaka ktorým zaručujú bezchybnú kvalitu výsledku.

Block title