Piloxing je stále relatívne novou formou cvičenia, no pomaly, ale isto sa už stáva súčasťou programov mnohých fitness centier po celom Slovensku. Jej zakladateľkou je Američanka Viveca Jensen.

Viveca bola profesionálnou baletnou tanečnicou, no zranila sa a svoju kariéru baletky predčasne ukončila. Najviac jej k regenerácii a rekonvalescencii dopomohlo práve cvičenie Pilates. Neskôr sa stala inštruktorkou aerobiku a Pilates a založila Pilates štúdio, chodila taktiež na hodiny boxu. Pre svojich klientov hľadala kardio verziu tohto cvičenia, rozhodla sa ho preto doplniť o box. Aby zvýšila celkové sebavedomie žien, pridala ešte tanec. Piloxing, ako ho Viveca nazvala, nie je iba akousi zlátaninou jednotlivých cvičebných prvkov, ale spôsob, akým má žena prejaviť samu seba. Tanec – Elegancia – Výbušnosť – spojil jemnú a krehkú ženskú stránku s tou silnou, drsnou a nezávislou. Cvičenie odráža obraz ženy dnešnej doby, ktorá dokáže byť samostatná, silná a nezávislá, ale stále zostáva ženou. Niet divu, že za tak krátky čas sa piloxing stal obľúbenou formou cvičenia mnohých žien po celom svete.

Okrem toho, že spojila zdanlivo nespojiteľné športy so skvelými účinkami na telo aj psychiku, cvičenie predstavuje formu intervalového tréningu – striedanie rýchlych a intenzívnych fáz s pomalšími a menej intenzívnymi. Preto nielen, že buduje vytrvalosť, ale aj podporuje spaľovanie tukov.

V priebehu cvičenia sa striedajú bloky tanca, boxu a pilatesu. Zatiaľ čo pilates má zvyšovať pevnosť a pružnosť svalstva bez nárastu objemu, pri boxe musí byť telo absolútne spevnené, používajú sa presné a pevné údery a nohy sú neustále v pohybe. Tanec je kreatívnou záležitosťou každej z nás.

Piloxing sa cvičí naboso alebo v špeciálnych protišmykových ponožkách a so špeciálnymi rukavicami. Tieto majú váhu 250 gramov a slúžia ako malé závažia. Znásobujú zaťaženie rúk pri rôznych formách úderov v boxe.

Rukavičky aj cvičenie naboso je však len odporúčanie, nie povinnosť, takže sa môže cvičiť aj bez rukavičiek a v teniskách. Ale mužsky pôsobiaceho svalnatého tela sa obávať nemusíte. Keďže aeróbne pohyby kombinuje Piloxing so strečingom a Pilatesom, výsledkom sa stáva štíhla, pevná a vyformovaná postava so značným úbytkom na váhe. Čo viac si môžeme priať?

Okrem Piloxingu SSP – sleek, sexy, powerful, vznikli aj rôzne jeho odnože. Ako napríklad Piloxing barre, pri ktorom sa na cvičenie používa baletná tyč. Tá slúži na podporu dosiahnutia hlbšej a viac zameranej svalovej práce, ale aj ako pomoc v udržaní stability pri pohybe. Piloxing KO (knockout) sľubuje, že sa pri cvičení dostanete až za hranice svojich možností.