Ako cvičiť na bežeckom páse efektívne a bez rizika zranenia
Ako cvičiť na bežeckom páse efektívne a bez rizika zranenia

Investícia do kvalitného bežeckého pásu sa vám vyplatí. Ak behanie milujete, nebudete sa ho musieť vzdať za žiadnych okolností alebo kvôli zlému počasiu. Bežecký pás vám umožní behať v pohodlí domova a behanie na ňom je rovnako prospešné pre vaše zdravie ako behanie v exteriéri. Dajte si však záležať na efektivite behu a chráňte sa pred zranením.

Využite všetky funkcie bežeckého pásu

Na behanie na páse nepotrebujete žiadne špeciálne oblečenie, ale dbajte na výber tenisiek. Bežecká obuv ochráni vaše chodidlá, členky, zabráni únave alebo vyvrtnutiu. Napriek tomu, že budete na páse behať doma, mali by ste sa obliecť tak, aby vás samotné oblečenie k behaniu motivovalo. Ak vám však vyhovuje staré tričko a vyťahané tepláky, tak pokojne behajte aj v tomto oblečení. Okrem klasického behu po rovine je možné na páse behať s rôznym sklonom a meniť intenzitu rýchlosti pásu. Pre efektívny tréning využite všetky funkcie, ktoré váš bežecký pás umožňuje. Nastavenie sklonu na páse dokáže niekoľkonásobne zvýšiť váš tep, ktorý je pre spaľovanie dôležitý. Začiatočníkom stačí nastaviť sklon 5 % a pokročilí si môžu dovoliť 15 % sklon. V prípade, že nedokážete behať so sklonom rýchlo, vyskúšajte sa na bežeckom páse vyblázniť inak. Napríklad s vyšším sklonom a menšou rýchlosťou robte výpady alebo každý druhý krok urobte polovičný drep.

Pozor na stereotypné cvičenie

V niektorých domácnostiach slúži bežecký pás len ako sušiak na bielizeň. Vysoká motivácia prvých dní po kúpe pásu sa rýchlo zmenila na odpor k behaniu. Príčiny tohto stavu môžu byť rôzne, ale zväčša ide o to, že ste cvičili veľmi stereotypne alebo ste sa pri behaní nudili. Preto pohyb na páse spojte s inými činnosťami. Počas behania sa dá počúvať hudba, pozerať filmy alebo sa dokonca vzdelávať pomocou audio jazykového kurzu. Stereotypu predídete vďaka intervalovému tréningu. Nebehajte po celý čas rovnakým tempom, ale si vytvorte pestré tréningy. Nielenže sa nebudete nudiť, ale tiež dosiahnete rýchle pokroky a rýchlejšie schudnete.

Intervalový tréning je efektívny a zábavný

Počas intervalového tréningu striedajte maximálnu rýchlosť s chôdzou alebo meňte sklon pásu. Intervalový tréning vás bude skutočne baviť, a ak si stanovíte ciele, tak vás chuť do cvičenia nikdy neprejde. Na páse je možné využívať dokonca činky. Závažia na rukách alebo nohách precvičia väčšie svalové partie a pomôžu vám formovať telo. Behať na páse by ste nemali každý deň. Doprajte telu oddych, a preto trénujte každý druhý deň minimálne 30 minút. Vyberte si bežecký pás, ktorý vám bude vyhovovať svojimi funkciami a nájdete pre neho doma dostatok priestoru. Veľký výber bežeckých pásov ponúka internetový obchod inSPORTline, kde nájdete nielen stroje na cvičenie, ale tiež kompletnú výbavu pre každý šport.